poniedziałek, 27 luty 2023 17:45

Jakie podesty wybrać do rusztowania - drewniane czy stalowe? Wady i zalety obu rozwiązań

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Drewniany podest Drewniany podest mat.prasowe

Każdy, kto kupował rusztowanie budowlane do swojej firmy lub na wynajem, zastanawiał się, jaki rodzaj podestu wybrać. Można zdecydować się na stal lub drewno. Które z tych rozwiązań jest lepsze?

 

Jakie podesty wybrać do rusztowania — drewniane czy stalowe? Wady i zalety obu rozwiązań

Podesty w rusztowaniach to jedne z podstawowych elementów, które zapewniają bezpieczeństwo pracy. Niektórzy próbują wykonywać je samodzielnie, jednak jest to oszczędność nie warta czyjegoś życia i zdrowia, nie wspominając już o tym, że niezgodna z przepisami BHP. Dowiedz się, jaki rodzaj podestów najlepiej wybrać do rusztowania.

Wady i zalety podestów drewnianych

Temat podestów zarówno drewnianych, jak i stalowych omówimy na przykładzie produktów firmy Plettac Distribution, która jest największym i najpopularniejszym producentem rusztowań nie tylko w Polsce, ale również na terenie innych krajów europejskich. Drewniany podest to dobry wybór dla wszystkich osób, którym zależy na zakupie rusztowania po kosztach. Jest znacznie tańszy, niż produkty wykonane ze stali, a również zapewnia optymalny poziom bezpieczeństwa.

Maksymalne obciążenia, jakim poddane mogą zostać poddane podesty, określa szczegółowo norma EN 12811-1. Produkty występują w różnych rozmiarach, a zatem klasy obciążenia również mają różne. Te największe w rozmiarze 300 × 32 × 4,8 są oznaczone klasą 3, natomiast mniejsze - 70 × 32 × 4,8 klasą obciążeń 6. W asortymencie wspomnianej już firmy podesty drewniane dostaniemy nawet w 6 rozmiarach. Ich charakterystyczną cechą jest to, że łatwo się je czyści i można pracować na nich komfortowo w każdej pozycji.

Czy warto wybrać podest stalowy?

Właściwości fizyczne podestów stalowych podobnie jak w poprzednim przypadku określa norma EN 12811-1. W zależności od wymiarów znoszą one obciążenia do 6 kN/m2. Podesty stalowe pokryte są warstwą ocynku, dzięki czemu są odporne na uszkodzenia wynikające z długotrwałego przetrzymywania ich na zewnątrz. Są w pełni odporne na niesprzyjające warunki pogodowe oraz posiadają perforacje. Lepiej stosować je podczas prac niebrudzących, gdyż w związku z obecnością ażurowych elementów ich czyszczenie z mas i zapraw jest utrudnione. Najlepiej sprawdzają się podczas prac na stojąco, nie na kolanach. Dzięki ażurowym elementom są antypoślizgowe.

Polecane

  • 1