piątek, 29 styczeń 2021 11:15

Jakie normy powinny spełniać osłony okienne bezpieczne dla dzieci?

Oceń ten artykuł
(2 głosów)
rolety do pokoju dziecięcego rolety do pokoju dziecięcego

Pokój dziecka powinien być urządzony w sposób funkcjonalny, estetyczny i bezpieczny. Z myślą o najmłodszych producenci osłon stosują certyfikowane materiały oraz elementy konstrukcyjne o podwyższonej wytrzymałości.

Warto zwrócić uwagę nie tylko na wykonanie, ale też sposób montażu rolet i prawidłowe zabezpieczenie łańcuszków lub sznureczków przeznaczonych do sterowania.

Decyzja o zakupie rolet do pokoju dziecięcego jest bardzo racjonalna. Rodzice, chcąc zapewnić swoim pociechom maksimum prywatności oraz w trosce o ich dobre samopoczucie decydują się na osłony, którymi można łatwo sterować. Powinni jednak wiedzieć, że zarówno typ, jak i materiał czy system sterowania powinien być dopasowany do najmłodszych. Lepiej, żeby nie mieli oni możliwości samodzielnego ciągnięcia za sznureczki czy podwieszania się na nich. Takie zabawy mogłyby mieć przykry finał. Na czym więc skoncentrować się przy wyborze osłon?

Konstrukcja i sposób montażu rolety

Jest kilka systemów montażowych, które pozwalają umieścić roletę na oknie. W pokoju dziecka lepiej zrezygnować z modeli podwieszanych na karniszach, a zastąpić je tymi instalowanymi w kasetach. Taka konstrukcja jest solidna i nie grozi zawaleniem, pod warunkiem, że zamówisz pomiar i profesjonalny montaż – najlepiej bezpośrednio w firmie, która wyprodukuje osłonę.

Dobrym pomysłem jest także wybór sznureczków z bezpiecznym systemem sterowania. Gwarantują to m.in. klamerki czy specjalne napinacze, które pod wpływem ciężaru dziecka zerwą się, a nie zacisną. Warto zawiesić je na wysokości będącej poza zasięgiem małego człowieka.

Możesz też całkiem zrezygnować z klasycznych systemów manualnego sterowania, a postawić na sterowanie zdalne za pośrednictwem pilota lub aplikacji. Taka opcja występuje np. w karniszach elektrycznych.

pomiar i montaż rolet

pomiar i montaż rolet

Certyfikaty bezpieczeństwa

Materiały, z których wykonane są rolety powinny mieć odpowiednie certyfikaty. O spełnieniu europejskich norm świadczą umieszczone przez producenta oznaczenia PN-EN 13120+A1:2014-94, PN EN 16433:2014 oraz PN EN 16434:2014  świadczące o dostosowaniu produktu do obowiązujących wymogów. 

Dzięki dodatkowym, widocznym informacjom znajdującym się na opakowaniu lub metce (najczęściej w formie grafik lub tekstu przetłumaczonego na konkretne języki) użytkownicy dowiadują się o potencjalnych zagrożeniach. Pozwala im to zachować szczególną czujność podczas codziennej eksploatacji osłon w pokoju dziecka.

Polecane

  • 1