środa, 14 czerwiec 2023 10:31

Jakich formalności dopełnić po odbiorze technicznym lokalu?

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
Formalności po odbiorze technicznym mieszkania Formalności po odbiorze technicznym mieszkania mat. prasowe

Odbiór mieszkania od dewelopera jest niezwykle ważnym wydarzeniem dla każdego nowego nabywcy. Poza samym odbiorem technicznym szczególną uwagę należy zwrócić na formalności związane z tym procesem. Jakie dokumenty będą niezbędne? Czym jest umowa przenosząca własność po odbiorze technicznym?

 

Formalności po odbiorze technicznym mieszkania

Kiedy otrzymamy wiadomość o wyznaczeniu terminu odbioru technicznego lokalu, warto jeszcze raz przejrzeć dokumenty otrzymane od dewelopera, takie jak umowa deweloperska, prospekt czy wszystkie załączniki. W trakcie odbioru technicznego nabywca weryfikuje, czy lokal został wybudowany zgodnie ze standardem wykończenia, sztuką budowlaną i normami budowlanymi. Odbiór trwa zazwyczaj około 2 godzin. Poza nabywcą, w odbiorze technicznym mieszkania uczestniczyć może także specjalista zajmujący się profesjonalnym sprawdzaniem lokali. Firmą oferującą takie usługi jest na przykład RenomaBud.

Podstawowa formalność po odbiorze technicznym to sporządzenie protokołu odbioru lokalu. Dokument ten powinien zawierać wszelkie wady oraz usterki, które znalezione zostały podczas weryfikacji technicznej mieszkania. W protokole odbioru powinna być zawarta data oraz podpis nabywcy i dewelopera. Protokół jest dowodem na przeprowadzenie odbioru technicznego. W ciągu 14 dni nabywca lokalu powinien otrzymać od dewelopera informację, czy ten zgadza się naprawić wszystkie usterki i wady. W ciągu 30 dni od dnia odbioru deweloper powinien naprawić wszystkie wskazane uchybienia lokalu.

Umowa przenosząca własność

Po odbiorze technicznym podpisuje się umowę przenoszącą własność. Proces ten następuje zawsze w formie aktu notarialnego. Wiąże się on z koniecznością wizyty u notariusza. Zazwyczaj umowa końcowa podpisywana jest zaraz po zakończeniu odbioru technicznego. Zdarza się jednak, że deweloper zaprasza do podpisania aktu notarialnego nawet kilka miesięcy po dokonaniu odbioru technicznego. Wszystko zależy od ustalonych wcześniej postanowień umownych. Prospekt informacyjny zawsze zawiera ostateczną datę podpisania umowy przenoszącej. Zwykle termin pomiędzy zakończeniem prac budowlanych a przeniesieniem własności wynosi około 6 miesięcy. Jeśli deweloper nie przekroczył terminu, nie łamie on zobowiązań umownych.

Podpisując umowę deweloperską, warto zwrócić uwagę na terminy zakończenia prac budowlanych, odbioru oraz termin przeniesienia własności. Należy także zagwarantować sobie prawo do otrzymania kluczy po odbiorze technicznym. Pozwoli to nam na rozpoczęcie prac wykończeniowych oraz wcześniejsze wprowadzenie się do mieszkania lub domu.

Polecane

  • 1