Warto w takiej sytuacji poświęcić czas nie tylko na wybór konkretnych obrazów i dokumentów, ale również ram, w jakich będą one umieszczone. Zapraszamy do lektury poradnika, z którego dowiesz się, jakie zalety mają poszczególne systemy, takie jak np. rama OWZ.
Jakie cechy powinna mieć dobra ramka do plakatu?
Rama plakatowa służy do zamieszczania w niej grafiki, która może być zarówno reklamą, jak i elementem dekoracyjnym. Powinna być wykonana z dobrej jakości materiału, który wykazuje (choć w jakimś stopniu) odporność na zarysowania i stłuczenie. Ponieważ najczęściej plakaty wieszane są na ścianie, warto, aby ramka była wyposażona w system ułatwiający jej zawieszenie, a także późniejsze zdjęcie ze ściany i zabranie w inne miejsce. Bardzo istotną kwestią jest wymiana grafiki. Popularne systemy, takie jak rama OWZ pozwalają szybko wymienić znajdujący się wewnątrz obraz, co sprawia, że tej samej ramki można używać wielokrotnie i zmieniać wystrój w zależności od nastroju. Na potrzeby branży reklamowej używa się często potykaczy, których ramki są częścią składową. Przykładowo potykacz OWZ zbudowany jest z połączonych ze sobą ram, które można rozłożyć na kształt litery A. Taki stojak jest lekki i łatwo przestawiać go w różne miejsca, dlatego gdyby wymiana grafiki zajmowała dużo czasu, mogłoby to niepotrzebnie utrudnić korzystanie.
Rama OWZ, kieszonka, slide in - czym się charakteryzują?
Jednym z popularnych systemów jest rama OWZ.
Po rozszyfrowaniu skrótowca obecnego w nazwie można dowiedzieć się, jak mnie więcej odbywa się wymiana grafiki. Nazwa OWZ pochodzi od słów otwórz, włóż i zamknij, a sama rama bywa też nazywana po prostu zatrzaskową. Aby wymienić plakat, wystarczy otworzyć profile ram z każdej strony, wyjąć zabezpieczenie w postaci antyrefleksyjnej folii, wymienić obrazek, włożyć folię i zatrzasnąć ramę. Choć wspomniany wcześniej potykacz OWZ stosuje się głównie w branży reklamowej, to sama rama OWZ polecana jest również do użytku prywatnego.
Inną opcją, jaką oferują producenci ram, jest kieszonka. To bezramkowa kieszeń z folii antyrefleksyjnej, którą można zamocować, przyklejając do dowolnej powierzchnia. Często umieszcza się ją np. na szklanych drzwiach. Wymiana grafiki również odbywa się w tym wypadku bardzo szybko i prosto, wystarczy odkleić jedną krawędzi kieszeni, wysunąć stary obraz i zastąpić go nowym. Bezramkowa postać tego systemu sprawia jednak, że nie jest on tak estetyczny jak inne. Na podobnej zasadzie działa rama slide in, w którą również wsuwa się grafikę od góry. Wszystkie te systemy są warte uwagi i pomogą Ci stworzyć Twoją wymarzoną ścienną galerię.