środa, 23 luty 2022 12:33

Jaką płytę gazową wybrać?

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
płyty gazowe płyty gazowe Źródło: unsplash.com Licencja: https://unsplash.com/license

Urządzanie kuchni oznacza, że poza meblami i wyposażeniem przyjdzie nam również zakupić różnego rodzaju sprzęt AGD.

Klasyczna kuchenka gazowa nie zawsze jest pożądanym wyborem, jednak to wcale nie oznacza, że musimy rezygnować z gotowania na gazie. Jak wybrać najlepszy model płyty gazowej? Dlaczego w ogóle warto rozważyć taką opcję? Czy płyta gazowa i płyta indukcyjna to to samo urządzenie?

  1. Jak działa płyta gazowa?
  2. Płyty gazowe - rodzaje
  3. Ceramiczne płyty gazowe - jak wybrać najlepszą?
  4. Płyty gazowe do zabudowy - na co zwrócić uwagę przy wyborze konkretnego modelu?

Jak działa płyta gazowa?

Każdy z nas dobrze zna i zapewne nie raz używał najbardziej podstawowej wersji kuchenki gazowej, jaka jeszcze do niedawna królowała w wielu domach. Jest to jednak dość problematyczna konstrukcja, szczególnie ze względu pracę nad otwartym płomieniem oraz czyszczenie - ruszt nad palnikami może się szybko pobrudzić, ale nie jest już taki prosty do doprowadzenia do porządku. Jeżeli lubimy gotowanie na gazie, ale z drugiej strony chcielibyśmy uniknąć powyższych problemów, idealnym rozwiązaniem będzie dla nas wybór nowoczesnej płyty grzewczej, przy której nadal korzystamy z tego paliwa, jednak palniki są ukryte pod taflą szkła bądź ceramiki. To również dobre rozwiązanie w sytuacji, gdy nie możemy zainstalować klasycznej indukcji, ale podoba nam się minimalizm i prostota "płaskich" kuchenek. Więcej na ten temat znajdziesz na stronie: https://solgaz.eu/plyty-gazowe/.

Płyty gazowe - rodzaje

Jeżeli zastanawiamy się nad zakupem gazowej płyty grzewczej, jedną z pierwszych decyzji będzie ta o rodzaju, który najlepiej sprawdzi się w naszej kuchni. Do dyspozycji mamy następujące opcje:

  • płyta gazowa z rusztem: nowocześniejsza wersja dobrze znanych kuchenek gazowych, zwykle na 4 palniki. Podobnie jak w pierwowzorze tutaj również mamy ruszt nad źródłem ciepła, bardzo często dla każdego pola osobny;
  • płyta gazowa z ukrytymi palnikami: płyta z palnikami ukrytymi pod taflą ze szkła ceramicznego. Jest bardzo estetyczna - w wyglądzie przypomina płyty indukcyjne, a z drugiej strony bezpieczne, z racji na brak otwartego płomienia;
  • płyta kombinowana: szczególny typ płyt, które łączą ze sobą część ukrytą pod szkłem oraz część z klasycznymi palnikami z rusztem. Jest to raczej mało popularne rozwiązanie, jednak i tutaj znajdziemy opcje do zabudowy.

Ceramiczne płyty gazowe - jak wybrać najlepszą?

Wybierając sprzęt do domu powinniśmy w pierwszej kolejności zwrócić uwagę na wykonanie płyty grzewczej. Powinna być ona wyposażona w zabezpieczenie przeciwwypływowe gazu, a także umożliwiać blokadę palników - to szczególnie przydatna opcja, gdy mamy małe dzieci. Sterowanie płyty grzewczej jest bardzo zbliżone do tego występującego w płytach indukcyjnych. Jeżeli chcemy wtopić naszą nową kuchenkę w już posiadane meble kuchenne, powinniśmy zdecydować się na opcję dedykowaną do zabudowy. W sytuacji, gdy wybraliśmy kuchenkę z rusztem, dobrze jest zdecydować się na taką wersję, którą będzie nam łatwo doczyścić z zabrudzeń powstałych przy gotowaniu.

Płyty gazowe do zabudowy - na co zwrócić uwagę przy wyborze konkretnego modelu?

Płyty do zabudowy powinny dać się łatwo "wtopić" w meble i blat, które mają je otaczać. Zwróćmy uwagę na to, aby przeznaczyć odpowiednio dużo miejsca na tę część urządzenia, której na co dzień nie widać. W przypadku płyt z gazem "pod szkłem" instalacja zwykle jest bardzo prosta - należy wyciąć odpowiednio duży fragment blatu, a następnie wsunąć w niego zakupioną płytę.

Polecane

  • 1