niedziela, 28 luty 2021 14:02

Jak wybrać temperaturę barwową źródeł światła do domu?

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
lampy azzardo lampy azzardo

Właściwe oświetlenie w domu wpływa na jakość życia oraz funkcjonalność całej przestrzeni. Przy jego pomocy tworzy się idealne miejsce do pracy lub wypoczynku.

Światło ma także zdolność dekorowania i budowania przytulnego nastroju każdego miejsca.

To wszystko jest jednak możliwe pod jednym warunkiem – trzeba dobrać oświetlenie do konkretnych potrzeb i funkcji pomieszczenia. Podstawowym parametrem, o którym trzeba pamiętać, jest temperatura barwowej. To właśnie na niej chcielibyśmy się dziś skupić i pokazać, jak wielki wpływ potrafi mieć na budowanie domowych wnętrz.

Temperatura barwowa – co to takiego?

Na początku warto odpowiedzieć sobie na pytanie: „czym w ogóle jest temperatura barwowa?”. Tym mianem określamy jeden z kluczowych parametrów światła. Mówi on o tym, jak bardzo jest ono ciepłe lub zimne w odbiorze.

Wartość tę wyraża się w Kelwinach. Wyróżnia się trzy podstawowe kategorie:

  • • światło ciepłe (do 3300 K),
  • • światło neutralne (od 3300 K do 5500 K),
  • • światło zimne (powyżej 5500 K).

Im większa ilość Kelwinów, tym bardziej zimne jest światło, przybiera barwę wchodzącą w gamy błękitu. Ciepłe światło natomiast skłania się ku kolorom żółtym i pomarańczowym. Wartości neutralne są natomiast najbardziej zbliżone do światła dziennego.

Na co wpływa temperatura barwowa źródeł światła?

W sklepach można spotkać źródła światła emitujące zarówno światło ciepło białe, jak i neutralne lub zimne. Warto precyzyjnie przemyśleć zakup konkretnych produktów do różnych pomieszczeń. Dlaczego? Ponieważ temperatura barwowa ma wielki wpływ na nasze samopoczucie. Światło ciepłe sprawia, że się uspokajamy i wyciszamy. Wspomaga ono również przygotowywanie się do wieczornego wypoczynku, gdyż potęguje wydzielanie melatoniny.

Z kolei światło zimno białe pobudza, zmusza organizm do wytężonego działania i koncentracji. Sprawia, że jesteśmy bardziej aktywni i chętni do pracy.

Źle dobrana temperatura barwowa do funkcji pomieszczenia potrafi zatem znacząco utrudnić wykonywanie codziennych czynności. Jeśli bowiem zamontujemy żarówki, dające światło ciepłe, w pomieszczeniach przeznaczonych do pracy, obniżymy wydajność i kreatywność. Natomiast zbyt zimne światło w sypialni może przynieść problemy z zasypianiem.

Jakie parametry powinny mieć źródła światła w pomieszczeniach?

Jaka ma być zatem optymalna temperatura barwowa dla poszczególnych, domowych wnętrzach? Ogólny podział jest dość prosty. W pomieszczeniach o charakterze typowo wypoczynkowym, jak sypialnia lub salon, montuje się najchętniej lampy, np. z oferty https://azzardo.com.pl/, dające światło neutralne i ciepło białe. W gabinetach należy natomiast zastosować źródła światła o bardziej chłodnej barwie, dzięki czemu będziemy w stanie skupić się na pracy.

Co jednak zrobić, jeżeli pomieszczenie łączy kilka funkcji? Świetnym tego przykładem są choćby pokoje dziecięce. Maluchy bawią się w nich, odpoczywają oraz odrabiają zadania domowe. W takich miejscach trzeba postawić na kilka źródeł światła, o zróżnicowanej temperaturze barwowej. W efekcie przy biurku pojawia się lampa stojąca z żarówką o temperaturze ok. 5500 K. Natomiast przy łóżku montuje się kinkiet, dający światło ciepło białe (ok. 3300 K).

Pozostają jeszcze takie wnętrza, jak łazienki. Idealnym rozwiązaniem w tego typu przestrzeniach jest uzyskanie światła neutralnego, zbliżonego do promieni słonecznych. Dlaczego to tak ważne? W łazienkach często wykonuje się na przykład makijaż. Światło tego typu pozwala zrobić perfekcyjny make-up, o niezmiernie naturalnym wyglądzie, z idealnie dobranych kolorach.

Źródła światła do domu a temperatura barwowa – jak wybrać idealne lampy?

Dobrze dobrane źródła światła i temperatura barwowa to szansa na optymalne wykorzystywanie każdego domowego wnętrza. Barwa światła wpływa na nasze samopoczucie, sprawia, że czujemy się w danym pomieszczeniu dobrze i możemy realizować założone działania.

Temperatura barwowa wpływa również na estetykę przestrzeni. Nieodpowiednio dobrana sprawia, że pomieszczenie traci charakter, staje się zbyt mroczne lub zimne.

Warto zatem sprawdzić dokładnie właśnie ten parametr, zanim kupi się żarówki lub źródła światła LED. Dzięki temu będziemy w stanie pięknie i funkcjonalnie oświetlić każde domowe wnętrze, w którym będziemy się czuć po prostu dobrze.

Polecane

  • 1