niedziela, 25 wrzesień 2022 11:57

Jak wybrać odpowiednie prowadnice do szuflad?

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
Prowadnica GTV Versalite Prowadnica GTV Versalite pixabay

Prowadnice to nieodłączny element mebli kuchennych, łazienkowych, w pokoju dziecięcym czy sypialni. Ogólnie rzecz biorąc tam, gdzie są szuflady, tam niezbędne są wytrzymałe prowadnice.

Przechowywanie różnych elementów wyposażenia w domu nabrało ostatnio nowego znaczenia. Chcemy lepiej gospodarować domową przestrzenią, w przypadku szuflad jest o wiele łatwiej znaleźć potrzebną rzecz dzięki możliwości wysunięcia całej powierzchni poza korpus mebla. Aby szuflady spełniały swoje funkcje, prowadnica musi być dopasowana do całego mebla. W jaki sposób można to zrobić, dowiesz się z tego artykułu.

Na co należy zwrócić uwagę podczas zakupu prowadnicy do szuflad?

Podczas wyboru prowadnic należy zwrócić uwagę na kilka kluczowych właściwości sprzętu. Po pierwsze należy sprawdzić maksymalny udźwig prowadnicy. Należy zastanowić się, co będziesz przechowywać w szufladzie i czy szuflada sama w sobie jest ciężka. Jest to szczególnie ważne w szufladach kuchennych, gdzie przechowujemy ciężkie i wartościowe przedmioty takie jak talerze czy garnki. Aby szuflada poruszała się płynnie i lekko, to udźwig prowadnicy musi być na odpowiednim poziomie. Pamiętaj, że przeciążenie prowadnicy może prowadzić do jej zniekształcenia, co zaburza prawidłowe użytkowanie lub zniszczenie szuflad.

Drugi element, na który należy zwrócić uwagę to wysuwanie szuflady poza korpus mebla. Informacja o wysuwie prowadnicy wskazuje, jak daleko szuflada wsunie się poza mebel. Prowadnica GTV Versalite Plus pozwala na pełny zakres wysuwania się szuflady. Jest to szczególnie ważne w przypadku płytkich i długich szuflad, gdzie dostęp do tylnej części jest utrudniony. W ofercie firmy GTV znajdziesz również częściowy wysuw prowadnicy na około 3/4 długości szuflady. Taka długość jest odpowiednia dla wysokich szuflad, ale pod warunkiem, że nie przechowujemy w nich wysokich rzeczy.

Rodzaje prowadnic

W ofercie firmy GTV znajdują się dwa rodzaje prowadnic: prowadnice rolkowe oraz prowadnice kulkowe. Prowadnice rolkowe są najczęściej wybierane ze względu na łatwość montażu oraz ich cenę. Prowadnice rolkowe przeznaczone są do montażu szuflad o niewielkim udźwigu, najczęściej do 25 kg. Są również ograniczone częściowym wysuwem. Dzięki odpowiedniemu mechanizmowi zastosowanemu w prowadnicach rolkowych szuflady poruszają się lekko oraz bezdźwięcznie, dlatego też warto je zastosować w meblach do sypialni, salonu lub w pokoju dziecięcym.

Drugim rodzajem są prowadnice kulkowe, które są w stanie udźwignąć ciężar wynoszący nawet 50 kg. Są więc idealne do szuflad kuchennych, w których przechowujemy ciężkie garnki lub inny sprzęt kuchenny. W ofercie firmy GTV znajdują się prowadnice kulkowe z częściowym i pełnym wysuwem, które ułatwiają dostęp nawet do trudnodostępnych miejsc szuflady. Szczególnie warto zwrócić uwagę na modele wyposażone w mechanizm cichego domykania tak jak w przypadku prowadnicy GTV Versalite Plus lub innych modeli wspomagających łatwe otwieranie i zamykanie. 

Polecane

  • 1