Między innymi z tego powodu coraz więcej osób poszukuje alternatywnych źródeł ciepła do swojego mieszkania. Jednymi z nich są biokominki. Jeśli jeszcze nie miałeś z nimi do czynienia, warto nadrobić zaległości, bo może właśnie tego szukasz.
Czy biokominki są alternatywa dla tradycyjnych urządzeń grzewczych?
Zacznijmy od tego, że konstrukcja, którą jest biokominek, nie wymaga indywidualnego kanału spalinowego. Oznacza to, że można z nich korzystać w praktycznie każdym miejscu — salonie, sypialni itp. Biokominek można powiesić na ścianie, zabudować go we wnęce lub ustawić na podłodze, np. jako biokominek narożny. Paliwem wykorzystywanym do palenia w biokominkach jest specjalny olej na bazie naturalnych składników, który podczas spalania nie wydziela szkodliwych substancji ani dymu. Właśnie dzięki temu biokominek portalowy coraz częściej zastępuje tradycyjny kominek na drewno, będąc od niego tańszym i wygodniejszym w użytkowaniu, a także sprawiającym zdecydowanie mniej problemów.
Jakie wybrać ekominki — wolnostojące, narożne czy wiszące?
Na rynku znajdziemy bardzo duży wybór biokominków. Można je podzielić na wiszące, wolnostojące i narożne. Jeśli nie wiesz, na który z nich się zdecydować, koniecznie zapoznaj się z naszym poradnikiem.
- Biokominek wiszący — przeznaczony do zamocowania w dowolnym miejscu na ścianie, na wygodnej dla właściciela wysokości. Polecany wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia ze stosunkowo małymi pomieszczeniami i nie chcemy w nich zabierać cennego miejsca na podłodze.
- Biokominki narożne — jest to konstrukcja o wysokich walorach estetycznych i użytkowych, w których płomień widoczny jest przynajmniej z dwóch stron. Polecany do dużych salonów, w których biokominek ma być wkomponowany we wnękę przy schodach lub narożnikach ścian.
- Eko kominek wolnostojący — przeznaczony do montażu w dowolnym miejscu na podłodze, zazwyczaj wyposażony w przeszklenie z 4 stron lub przeszklenie sferyczne.
A może przenośne biokominki stołowe?
Bardzo ciekawym rozwiązaniem dedykowanym tam, gdzie tradycyjne kominki nie znajdują zastosowania, są eko kominki stołowe. Wyróżniają je niewielkie gabaryty oraz nowoczesny wygląd. W procesie spalania powstaje niewielka ilość ciepła, która bardzo szybko ogrzewa otaczające je powietrze. Mogą one stanowić niebanalną ozdobę stołu w salonie lub reprezentacyjnego biurka w gabinecie.