środa, 03 marzec 2021 16:41

Jak przygotować trawnik na wiosnę? Najważniejsze wskazówki

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
Domki letniskowe na sprzedaż Domki letniskowe na sprzedaż

Wiosna jest tuż za rogiem, warto zatem pomyśleć o przyozdobieniu swojego ogrodu pięknym trawnikiem. Nie ma nic lepszego niż odpoczynek we własnym pięknym ogrodzie przy świeżym powiewie letniego wiatru.

 

Idzie wiosna bądź przygotowany!

Kiedy zauważysz, że dzień staje się dłuższy, a rano zacznie budzić Cię śpiew ptaków to znak, że idzie wiosna! Nadejście wiosennego sezonu można również poznać po powracających krokusach czy żonkilach. Znaki te to doskonały sygnał, że nadszedł czas, aby przygotować trawnik na cieplejsze dni – wykonanie wiosennej pielęgnacji. Gdy będziesz miał pewność, że sezon zimowy już się skończył, nie ma na co czekać. Chwyć za narzędzia i otoczony kwitnącymi krzewami bzu, zacznij robić wiosenne porządki w swoim ogrodzie! Oto jak przygotować trawnik na powrót wiosny:

  1. Usuwanie chwastów

Pierwszym podstawowym krokiem do pięknego trawnika to, oczywiście usuwanie chwastów. Najbardziej sprawdzoną metodą na zwalczenie chwastów są herbicydy. Stosowanie produktu można porównać z antybiotykiem, który dostarczony trawnikowi zapobiega kiełkowaniu nasion chwastów. To w znaczny sposób zmniejsza pojawienie się mleczów i innego upierdliwego „zielska”. Należy jednak pamiętać, że większość herbicydów jest skuteczna przez około 3 miesiące, więc konieczne będzie ponowne ich zastosowanie latem. Wniosek jest jeden: zarówno trawa w sezonie chłodnym, jak i ciepłym skorzysta na wiosennym zastosowaniu „pogromcy” chwastów.

  1. Użyźnianie gleby

Kolejny krok to użyźnianie gleby. Nie jest tajemnicą, że to, czym „rozpieszczasz” swój trawnik jest bardzo ważne. Aby zapewnić trawnikowi zdrowy start, należy stosować nawóz. Natomiast, żeby uzyskać jak najlepszy wynik, warto użyć nawozu o spowolnionym działaniu. Taki produkt ma w sobie niezwykle ważne składniki odżywcze, które rozkładają się przez dłuższy czas. W ten sposób ponowna aplikacja nawozu nie będzie konieczna do pewnego momentu – w większości przypadków aplikacje są wymagane w odstępie od 6 do 8 tygodni. Do większości trawników właściwym nawozem jest nawóz 20-5-10, co oznacza, że ​​zawiera 20% azotu, 5% fosforanu i 10% potasu.

  1. Dosiewanie trawy

Następnym punktem, który należy odhaczyć jest dosiewanie trawy. Chyba można jednogłośnie się zgodzić, że trawnik z gołymi miejscami nie prezentuje się dobrze. Takie „plamy” mogą wymagać zastosowania nasion trawy, aby je wypełnić. Podsiewanie to proces wysiewu nasion na istniejącą trawę. W przypadku nadmiernej dawki warto zastosować wolno uwalniający się nawóz azotowy. Natomiast 5 tygodni po wykiełkowaniu trawy należy zastosować szybko działający nawóz azotowy. Istotną kwestią jest również to, aby pamiętać, że nowo wysiana trawa wymaga stałej wilgotności. Dlatego konieczne jest częste, lekkie podlewanie trawnika.

  1. Pielęgnacja domku letniskowego

Jako „wisienka na torcie” doskonale sprawdzi się konserwacja domku letniskowego. Taki domek jest znakomitą ozdobą dla zielonego trawnika. Warto o niego zadbać z myślą o beztroskich dniach spędzonych w zaciszu własnego ogrodu. Jak „dopieścić” domek letni na wiosnę? Domki letniskowe na sprzedaż mają to do siebie, że po czasie tracą swój blask. Dlatego ważna jest impregnacja, najlepiej sprawdzi się produkt na bazie naturalnych składników. Ponadto taki domek można pomalować, aby nadać mu odrobinę świeżości.

Jaki jest sekret pięknego, zielonego trawnika? Po prostu właściwa pielęgnacja. Nie jest tajemnicą, że „bez pracy nie ma kołaczy”, zatem jeśli włożysz trochę wysiłku w przygotowanie trawnika na wiosnę, może być pewny, że Twoje starania nie pójdą na marne.

Polecane

  • 1