środa, 11 listopad 2020 11:44

Jak przygotować drzwi i okna w domu na zimę

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
Regulacja okna Regulacja okna

Nadchodząca zima to najlepszy moment na sprawdzenie szczelności drzwi i okien.

 

Do trudnych warunków atmosferycznych może zostać przygotowana zarówno nowa, jak i stara stolarka okienna, dlatego warto wiedzieć jak odpowiednio zabezpieczyć się przed mrozem. W jaki sposób samodzielnie przygotować domowe okna i drzwi na zimę?

Zabezpieczenie okien w domu

Proces zabezpieczania stolarki okiennej należy rozpocząć przed nadejściem zimy. Stan okien najlepiej skontrolować podczas dodatnich temperatur, ponieważ uszczelek nie można przyklejać w czasie mrozów.

Niewielką szczelinę pozostawioną między ościeżnicą a otworem okiennym uszczelnia się za pomocą rozprężnej pianki montażowej. Uszczelki wciskane wykorzystywane są w oknach PVC i oknach aluminiowych – wyprofilowana krawędź zostaje zakleszczona w gnieździe uformowanym w listwie przyszybowej, w przeciwieństwie do okien drewnianych, gdzie uszczelka powleczona jest klejem. Niezależnie od rodzaju stolarki okiennej możliwa jest okresowa wymiana uszczelek, które zapobiegają nadmiernej utracie ciepła.

Regulacja okna pozwala na wydłużenie jego właściwości i nie zawsze wymaga interwencji specjalisty. Samodzielne cykliczne regulowanie okien latem służy do samoczynnej wentylacji pomieszczenia, a zimą do uszczelnienia konstrukcji. Narzędzie do regulacji okien można kupić w sklepach budowlanych – klucz V.SCH.ACP-S umożliwa regulację lato-zima, imbus służy do regulacji pozycji skrzydła okiennego, natomiast klucz Torx pozwala wyregulować siłę docisku skrzydła do ramy okiennej.

Drzwi – jak je zabezpieczyć na zimę?

Właściwe przygotowanie drzwi w domu na nadchodzącą zimę to najlepszy sposób na ograniczenie strat ciepła. Podstawą jest wstawienie solidnych drzwi z dobrą izolacją – takie rozwiązanie to nie tylko zmniejszenie utraty ciepła, ale także doskonała izolacja akustyczna.

Gdy nie planujemy zakupu nowych drzwi, wystarczy sprawdzić kilka podstawowych parametrów technicznych. Skrzydło powinno szczelnie przylegać do ościeżnicy, a uszczelka progowa do samego progu. Warto także dokładnie sprawdzić, czy zawiasy się nie opuściły, ponieważ konieczna może być regulacja zawiasów drzwi. Równie ważny jest bieżący stan uszczelek i ich przyleganie do poszczególnych elementów stolarki.

Polecane

  • 1