środa, 17 luty 2021 17:25

Jak odmienić wygląd starych mebli?

Oceń ten artykuł
(2 głosów)
akcesoria meblowe akcesoria meblowe

Jak odświeżyć wygląd szafek kuchennych? Co zrobić z wiekowymi, dekoracyjnymi drzwiami? Jak stworzyć witrynę w salonie? Przedstawiamy kilka sposobów na odmianę wyglądu starych mebli.

 

Nowe życie starych mebli

Jest wiele takich mebli, które młodość mają już dawno za sobą, ale trudno się z nimi rozstać. Może to być przez wzgląd na sentyment albo na ich funkcjonalność. Czasem częstym powodem są również przyczyny finansowe, gdyż zakup podobnego, nowego mebla wiąże się z ogromnym wydatkiem.

Zatem, zamiast trzymać leciwe, nieatrakcyjne meble na siłę w domu, warto dać im drugie życie poprzez renowację. W ten sposób zyskuje się nie tylko odświeżony przedmiot, ale także jedyny w swoim rodzaju i do tego stylowy.

Sposoby renowacji

Technik renowacji jest wiele. Sporą część z nich można wykonać samodzielnie. Ponadto w internecie aż się roi od tutoriali, które prowadzą krok po kroku przez każdy proces.

Najpopularniejsze sposoby odświeżania mebli to odmalowanie, lakierowanie, pokrycie okleiną lub tapetą, postarzanie, wymiana tapicerki, decoupage.

Poza tym można w łatwy sposób wprowadzić zmiany poprzez zastosowanie nowych akcesoriów, jak uchwyty, zawiasy, prowadnice, kółka lub wieszaki. Tego typu dodatki można znaleźć tutaj: https://www.gtv.com.pl/pl/akcesoria-meblowe.

Nowoczesne akcesoria

Bardzo modnym pomysłem na odmianę wyglądu mebli jest łączenie tego co stare z nowoczesnymi dodatkami. W ten sposób starą półkę z regału po odmalowaniu można zawiesić np. na czarnych metalowych podpórkach. Również taboret ze złamaną nogą jeszcze posłuży, jeśli wymieni się nogi na metalowe.

Częstym problemem są odrapane szafki kuchenne, które pomimo nieatrakcyjnego wyglądu, są bardzo funkcjonalne. Zamiast kupować nowy komplet mebli, wystarczy oczyścić fronty ze starej farby i położyć nową warstwę akrylowej farby do mebli. Inna opcja to wyklejenie frontów okleiną. Kropką nad „i” będzie wymiana uchwytów, prowadnic i zawiasów, które można znaleźć tu: https://www.gtv.com.pl/pl.

Upcykling, czyli zmiana przeznaczenia

Troska o środowisko wiąże się ze zjawiskiem upcyklingu, czyli zmianą przeznaczenia mebla. Zamiast wyrzucać przedmiot na śmietnik, warto go przerobić i nadać mu nową funkcję. I tak np. stare, dekoracyjne drzwi posłużą za blat stolika kawowego, jeśli po odmalowaniu przykręcimy do nich niskie nogi. Natomiast niefunkcjonalny regał można zamienić w witrynę po zamontowaniu przeszklonych drzwi.

Odmienianie wyglądu starych mebli to nie tylko czas na bycie kreatywnym. To także szansa na stworzenie oryginalnych i stylowych mebli, które posłużą na kolejne lata.

 

Polecane

  • 1