Co trzeba wiedzieć przed układaniem kabli niskiego napięcia?
Przede wszystkim trzeba zapewnić bezpieczeństwo pracownikom, którzy układają kable. Jeśli jest to możliwie, należy układać kable w środkowej części budynku. Należy też pamiętać o tym, że między kablami musi być zachowany odstęp, który jest przewidziany i ustalony w normach bezpieczeństwa. Jest także ograniczona ilość kabli niskiego napięcia, która może być założona w jednym miejscu. Dzięki temu kable nie będą wzajemnie na siebie działać, co mogłoby doprowadzić do zakłóceń.
Warto też dodać, że są różne rodzaje kabli, dlatego dobrze jest układać kable jednej klasy. Kable przede wszystkim muszą się krzyżować pod kątem prostym. Połączenia uziemiające powinny być możliwie jak najkrótsze. Takie krótkie połączenia są najbardziej bezpieczne. Dobrze jest układać kable równolegle do siebie i z daleka od urządzeń do odprowadzania prądu piorunowego.
Należy też mieć na uwadze, że do łączenia kabli niskie napięcia, trzeba stosować kompletne zestawy muf. Warto też dodać, że takie mufy przelotowe odgałęźne powinny być przebadane zgodnie z dopuszczalnymi normami bezpieczeństwa. Zaleca się stosować mufy termokurczliwe ze złączkami ze stopu aluminium. Przy układaniu kabli niskiego napięcia jest konieczne oznaczanie, dzięki czemu można bez problemu rozpoznać, jakie kable są umieszczone w budynku. Dobrze jest też zostawić zapas kabla w formie litery S o długości minimum 1,0 metra, przy stanowiskach słupkowych.
Kto może kłaść kable niskiego napięcia?
Kable niskiego napięcia muszą kłaść doświadczeni elektrycy, którzy mają uprawnienia. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że wszystko jest położone zgodnie z prawem budowlanym i normami bezpieczeństwa. Jest to bardzo ważne, zwłaszcza że kable układane są najczęściej w budynkach mieszkalnych lub w firmach. Nie powinno się układać kabli niskiego napięcia przez osoby, które nie mają w ogóle żadnego doświadczenia w tej dziedzinie, ani też nie posiadają odpowiednich uprawnień. Może to grozić wypadkiem lub nawet śmiercią, gdyż jest to jednak praca przy napięciu. Doświadczony elektryk wie, jak ułożyć kable i jak je dalej poprowadzić, by wszystko było bezpieczne dla każdego użytkownika.
Układanie kabli niskiego napięcia dobrze jest wcześniej zaplanować, dzięki czemu będzie można wszystko dokładnie ułożyć. Dobrze jest także używać kabli i wszystkich potrzebnych produktów najwyższej jakości, przez co mamy pewność, że nasza praca będzie mogła służyć przez kolejne lata. Warto zatem wybierać takie firmy, które mają doświadczenie w układaniu kabli i spełniają normy bezpieczeństwa. Należy też pamiętać, że kable niskiego napięcia muszą być układane wedle klas i obowiązujących norm.