Dbałość o środowisko naturalne sprawia, że coraz częściej decydujemy się na korzystanie z odnawialnych źródeł energii. Jednym z rozwiązań, które stale zyskuje na popularności jest stosowanie pomp ciepła. Dzięki nim możliwe jest wykorzystanie potencjału natury. Czym są pompy ciepła? Jak działają? Chętnie odpowiemy na te pytania.
Co to są pompy ciepła?
Pompy ciepła to urządzenia, które pobierają energię cieplną z otoczenia - z wody, gruntu lub powietrza. Pompy ciepła przy udziale energii elektrycznej przekształcają naturalną energię do ogrzewania pomieszczeń oraz przygotowania ciepłej wody użytkowej. Co więcej, pompy mogą być wykorzystywane do chłodzenia pomieszczeń, w przypadku wysokich temperatur. Pompa ciepła jest złożona z trzech komponentów. Jednym z nich jest dolne źródło ciepła, a więc miejsce, z którego pobierana jest energia. Wyróżnia się: gruntowe pompy ciepła, powietrzne pompy ciepła oraz te, które wykorzystują zasoby wodne. Kolejnym komponentem jest sama pompa, która czerpie ciepło, zmieniając je kolejno w użyteczną formę. Montaż pompy ciepła nie może się obejść bez źródła górnego, a więc instalacji grzewczej domu. Może być to ogrzewanie podłogowe, sufitowe lub ścienne. Sporadycznie stosuje się tradycyjne grzejniki.
Jak działają pompy ciepła?
Pompy ciepła pobierają energię cieplną z zewnątrz. Transportują one energię poprzez układ chłodniczy do instalacji grzewczych. Pompa ciepła wykorzystuje procesy termodynamiczne, dzięki czemu możliwe jest przetworzenie energii pierwotnej, na ogrzewanie domu oraz wody. Do pracy pompy ciepła konieczny jest energia elektryczna. Idealnym połączeniem jest pompa ciepła z panelami słonecznymi. Wówczas, jest to rozwiązanie w pełni ekologiczne. Działanie pompy ciepła nie wymaga procesu spalania, dzięki czemu nie emituje spalin ani kurzu. Aż 75% energii jest pozyskiwane ze źródeł naturalnych.
Pompa ciepła - jaki rodzaj wybrać?
Aby inwestycję w pompę ciepła można było nazwać w pełni opłacalną, należy zdecydować, które źródło ciepła będzie najbardziej odpowiednie. Wybór jest uzależniony od rodzaju działki, na której stoi nieruchomość. Pompa może pozyskiwać ciepło z kilku źródeł - powietrza, wody oraz gruntu. W przypadku powietrznych pomp ciepła ich efektywność jest uzależniona od temperatury zewnętrznej. Im temperatura na zewnątrz jest niższa, tym więcej więcej energii elektrycznej pobiera instalacja. Niedostateczna temperatura, a co za tym idzie, niewystarczające użycie powietrza zewnętrznego, budzi potrzebę wzmożonej pracy grzałki elektrycznej. Mimo wszystko, zastosowanie powietrznej pompy ciepła przyniesie duże oszczędności dla użytkowników, w porównaniu do konwencjonalnych metod grzewczych. Wodne pompy ciepła są bardzo efektywnym dolnym źródłem ciepła. Dlaczego? Woda gruntowa utrzymuje wysoką temperaturę, niezależnie od temperatury powietrza. Gruntowa pompa ciepła korzysta z dolnego źródła ciepła, którym jest ciepło gruntu. Stała temperatura gruntu pozwala cieszyć się wydajną pracą systemu przez cały rok. Właściwego doboru źródła ciepła pomogą Państwu dokonać specjaliści. Firma Eko2020 cieszy się nieposzlakowaną opinią klientów. Najwyższej jakości systemy grzewcze Warszawa sprawią, że Państwa rachunki wyraźnie zmaleją.
Ogrzewanie pompą ciepła przynosi wiele korzyści. Oprócz widocznych oszczędności, atutem tego rodzaju rozwiązań jest wygoda. Intuicyjny system w łatwy sposób pozwoli Państwu sterować instalacją. Ważny jest również aspekt ekologiczny. Przyczynią się Państwo do popularyzacji ekologicznych przedsięwzięć, a co za tym idzie pozytywnych zmian. Właściwie dobrana pompa ciepła pozwoli Państwu cieszyć się spokojem na długie lata.