piątek, 13 styczeń 2023 18:54

Jak dobrać pompę ciepła do budynku

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
pompy ciepła w Warszawie pompy ciepła w Warszawie Źródło: pixabay.com Licencja: https://pixabay.com/pl/service/license ARTYKUŁ DO POBRANIA

Myślisz nad instalacją pompy ciepła w Warszawie lub okolicy? Masz tutaj dom i zastanawiasz się, czy to dobra lokalizacja na ogrzewanie tego typu?

Czy warto zainwestować w montaż pompy ciepła? Nie wiesz, czym kierować się przy wyborze takiego urządzenia? Na co zwrócić uwagę? Czy spełni ono Twoje oczekiwania i dostatecznie ogrzeje dom zimą? A może powinieneś wybrać inne rozwiązanie? W tym artykule podpowiemy Ci, jak dobrać pompę ciepła do budynku, dzięki czemu powinieneś łatwiej podjąć decyzję.

Jak działa pompa ciepła

Jeśli myślisz o montażu pompy ciepła w Warszawie, warto przyjrzeć się jej działaniu. Sposób działania pompy ciepła zależy od jej rodzaju. Prosto rzecz ujmując, taka pompa wytwarza obieg ciepłego powietrza pomiędzy obszarami, w których panują różne temperatury. Pompa pobiera ciepło z otoczenia, spręża je i dostarcza do odbiorników, czyli:

  • ogrzewania podłogowego,
  • grzejników
  • lub zbiornika na wodę, w celu zapewnienia ciepłej wody użytkowej.

Opisując działanie pompy ciepła innymi słowami, możemy porównać je do działania lodówki, z tym że lodówka pobiera ciepło z produktów i oddaje je do otoczenia, natomiast pompa ciepła dokładnie odwrotnie. Czy zatem takie rozwiązanie sprawdzi się w domu wybudowanym w stolicy?

Rodzaje pomp ciepła

Wspomnieliśmy już o tym, że szczegółowe działanie pompy zależy od jej rodzaju. Istnieją bowiem trzy główne (choć niejedyne) rodzaje pomp ciepła, z których każda pobiera je z innego miejsca. Są to:

  • gruntowe pompy ciepła, które pobierają ciepło z ziemi;
  • powietrzne pompy ciepła, które jak sama nazwa wskazuje pobierają ciepło z otoczenia na zewnątrz;
  • wodne pompy ciepła, które do zasilania pompy potrzebują źródła wody.

Jak dobrać pompę ciepła

Wiele osób zastanawia się, czy pompa ciepła może stanowić jedyne źródło zasilania używane do ogrzewania domu i ogrzewania wody użytkowej. Nie można udzielić jednoznacznej odpowiedzi, bo jej efektywność, zależy od wielu czynników.

Dobierając pompę ciepła do budynku, należy uwzględnić różne czynniki, takie jak warunki atmosferyczne i technologiczne, w których zmuszona ona będzie pracować. Trzeba określić źródło zasilania oraz należy się zastanowić, czy pompa ciepła posłuży tylko do ogrzewania pomieszczeń, czy także do przygotowania ciepłej wody użytkowej.

Jak wygląda instalacja pompy ciepła

Instalację pompy ciepła zawsze powinien wykonać fachowiec. Nie może jednak tego zrobić bez uprzedniego wykonania projektu, zaś ten nie będzie skuteczny bez audytu energetycznego budynku. Dlatego każdą instalację powinno się poprzedzić dokładnymi pomiarami i obliczeniami zapotrzebowania w moc grzewczą. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej odnośnie pomp ciepła w Warszawie zachęcamy do kliknięcia i sprawdzenia informacji.

Polecane

  • 1