Dawno, dawno temu był sobie masaż...
Pierwsze wzmianki o masażu pochodzą ze starożytnych Indii i Chin. Z początku miał on znaczenie religijne i był częścią obrzędów prowadzonych przez kapłanów. Dopiero później w pocieraniu ciała dostrzeżono potencjał leczniczy — masaż zaczął więc podążać nieco inną drogą. W hinduskich Wedach podane są dokładne wytyczne co do wykonania prawidłowego masażu.
W antycznej Grecji manualna terapia ciała była nierozerwalnie związana z igrzyskami olimpijskimi. Ciała zawodników namaszczono oliwą tuż przed rozpoczęciem rozgrywek sportowych. To właśnie ten rytuał dał początek masażowi klasycznemu. Co ciekawe, grecki ojciec medycyny, Hipokrates zapoczątkował sposób ugniatania w kierunku dosercowym, który zresztą obowiązuje do dzisiaj.
Co działo się w Rzymie? Rwę kulszową, na którą uskarżał się Juliusz Cezar, próbowano zwalczyć masażem polegającym na szczypaniu, pocieraniu i głaskaniu bolącego miejsca.
Jak życie w pośpiechu wpływa na nasze ciało?
Żyjemy w czasach, w których kariera zawodowa zajmuje priorytetową pozycję w naszym życiu. Na co dzień funkcjonujemy w pośpiechu, zaniedbujemy dietę i aktywność fizyczną, nie wysypiamy się. Wszystkie te czynniki mają wspólny mianownik — rosnący stres. Stajemy się bardziej podatni na utratę równowagi umysłowej, to z kolei przekłada się na znaczące zmiany w naszym ciele. Zaczynają doskwierać nam:
ból kręgosłupa (często nie ograniczają się do jednego miejsca, ale promieniują do innych części ciała);
migrena;
napięcia mięśniowe.
Dolegliwości te nieleczone i lekceważone mogą negatywnie wpływać na nasze codzienne funkcjonowanie, a nawet doprowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Dlatego tak ważne jest, aby znaleźć chwilę i zadbać o własne ciało. W każdym momencie możemy skorzystać z fachowej pomocy masażystów: https://www.studiorituals.pl/.
Korzyści płynące z masażu
Dobrze postawiona diagnoza oraz prawidłowo wykonany masaż mogą zdziałać cuda. Choć masaż kojarzony jest wyłącznie z leczeniem ciała, nie jest to do końca prawdą i wiedziały już o tym starożytne ludy. Terapia naciskiem rozpoczyna się już w naszym umyśle. Do mózgu wysyłany jest sygnał, że ciało jest gotowe, aby się rozluźnić. W następnej kolejności układu nerwowy przekazuję tę informację do mięśni. My sami osiągamy stan relaksacji.
Masaż rozładowuje napięcia powstałe w mięśniach oraz ból zlokalizowany w różnych partiach ciała. Zdecydowanie jest terapią holistyczną. Co to oznacza? Nasze ciało to system naczyń połączonych. Przykładowo uciskanie i ugniatanie bolących lędźwi może zniwelować napięcia, które czujemy w szyi, czy barkach.
Każda technika masażu stymuluje mięśnie, poprawia krążenie krwi, wzmacnia tkanki i usuwa zalegające w nich szkodliwe substancje. W efekcie zwiększa się ruchomość stawów, ciało jest zrelaksowane, rzadziej występują skurcze. Rozmaite rodzaje masaży dostosowane do potrzeb klienta oferuje: https://www.studiorituals.pl/oferta/.