niedziela, 11 październik 2020 11:52

Istota masażu w codziennym życiu

Oceń ten artykuł
(2 głosów)
Studio rituals Studio rituals

Masaż nie jest wynalazkiem XXI wieku. Już w antycznych czasach czerpano z niego przyjemność oraz dopatrywano się w nim sposobu na utrzymanie zdrowego ciała i ducha. Nic dziwnego, że kultywowany przez wieki, także i dzisiaj jest popularną metodą na osiągnięcie relaksu. Skąd wziął się masaż i jaki ma on wpływ na nasze ciało? 

 

Dawno, dawno temu był sobie masaż...

Pierwsze wzmianki o masażu pochodzą ze starożytnych Indii i Chin. Z początku miał on znaczenie religijne i był częścią obrzędów prowadzonych przez kapłanów. Dopiero później w pocieraniu ciała dostrzeżono potencjał leczniczy — masaż zaczął więc podążać nieco inną drogą. W hinduskich Wedach podane są dokładne wytyczne co do wykonania prawidłowego masażu.

W antycznej Grecji manualna terapia ciała była nierozerwalnie związana z igrzyskami olimpijskimi. Ciała zawodników namaszczono oliwą tuż przed rozpoczęciem rozgrywek sportowych. To właśnie ten rytuał dał początek masażowi klasycznemu. Co ciekawe, grecki ojciec medycyny, Hipokrates zapoczątkował sposób ugniatania w kierunku dosercowym, który zresztą obowiązuje do dzisiaj. 

Co działo się w Rzymie? Rwę kulszową, na którą uskarżał się Juliusz Cezar, próbowano zwalczyć masażem polegającym na szczypaniu, pocieraniu i głaskaniu bolącego miejsca.

Jak życie w pośpiechu wpływa na nasze ciało?

Żyjemy w czasach, w których kariera zawodowa zajmuje priorytetową pozycję w naszym życiu. Na co dzień funkcjonujemy w pośpiechu, zaniedbujemy dietę i aktywność fizyczną, nie wysypiamy się. Wszystkie te czynniki mają wspólny mianownik — rosnący stres. Stajemy się bardziej podatni na utratę równowagi umysłowej, to z kolei przekłada się na znaczące zmiany w naszym ciele. Zaczynają doskwierać nam:

  • ból kręgosłupa (często nie ograniczają się do jednego miejsca, ale promieniują do innych części ciała);

  • migrena;

  • napięcia mięśniowe.

Dolegliwości te nieleczone i lekceważone mogą negatywnie wpływać na nasze codzienne funkcjonowanie, a nawet doprowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Dlatego tak ważne jest, aby znaleźć chwilę i zadbać o własne ciało. W każdym momencie możemy skorzystać z fachowej pomocy masażystów: https://www.studiorituals.pl/

Korzyści płynące z masażu

Dobrze postawiona diagnoza oraz prawidłowo wykonany masaż mogą zdziałać cuda. Choć masaż kojarzony jest wyłącznie z leczeniem ciała, nie jest to do końca prawdą i wiedziały już o tym starożytne ludy. Terapia naciskiem rozpoczyna się już w naszym umyśle. Do mózgu wysyłany jest sygnał, że ciało jest gotowe, aby się rozluźnić. W następnej kolejności układu nerwowy przekazuję tę informację do mięśni. My sami osiągamy stan relaksacji. 

Masaż rozładowuje napięcia powstałe w mięśniach oraz ból zlokalizowany w różnych partiach ciała. Zdecydowanie jest terapią holistyczną. Co to oznacza? Nasze ciało to system naczyń połączonych. Przykładowo uciskanie i ugniatanie bolących lędźwi może zniwelować napięcia, które czujemy w szyi, czy barkach. 

Każda technika masażu stymuluje mięśnie, poprawia krążenie krwi, wzmacnia tkanki i usuwa zalegające w nich szkodliwe substancje. W efekcie zwiększa się ruchomość stawów, ciało jest zrelaksowane, rzadziej występują skurcze. Rozmaite rodzaje masaży dostosowane do potrzeb klienta oferuje: https://www.studiorituals.pl/oferta/

Polecane

  • 1