wtorek, 11 maj 2021 14:21

Geofon – dystrybucja wody bez wycieków

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
Geofon Geofon rdtech

Awaria w przedsiębiorstwie wodociągowym albo zacieki w budynku mieszkalnym to nie tylko przerwy w dostawie wody i konieczność jak najszybszego rozwiązania problemu, ale także spore straty wody.

Aby zaoszczędzić środki finansowe i przyspieszyć prace naprawcze, warto na bieżąco monitorować infrastrukturę oraz wykorzystać geofon odpowiedzialny za wykrywanie wycieków wody. Jak działa to urządzenie? Z czego wynika jego skuteczność?

Czym jest geofon?

Odpowiednie zarządzanie gospodarką wodną to podstawa prawidłowego funkcjonowania każdego przedsiębiorstwa wodociągowego. Zapobieganie awariom i szybkie usuwanie usterek jest możliwe dzięki stałemu kontrolowaniu infrastruktury, a także wykrywaniu i informowaniu o ewentualnych wyciekach, na co jest pozwalają specjalistyczne urządzenia, do których należy właśnie geofon.

Geofon to czujnik dopasowany do danej sieci parametrów pomiarowych, który wykonując wstępną weryfikację przepływu wody pozwala na wykrycie potencjalnych nieszczelności. W skład urządzenia wchodzi mikrofon, słuchawki oraz jednostka główna analizująca odbierane sygnały. Urządzenie wykorzystuje zjawisko fali akustycznej będącej wynikiem różnicy ciśnień powstałej na skutek uszkodzenia kanalizacji.

Metoda elektroakustyczna pozwala na precyzyjne zlokalizowanie przecieku na podstawie cyfrowych sygnałów. Dokładna lokalizacja wycieku ustalana jest dzięki przetworzonym sygnałom docierającym do aparatury pomiarowej: geofon porównuje dotychczasowe pomiary ze skokowym wzrostem w konkretnym obszarze wodociągów precyzyjnie wykrywając miejsce wycieku wody. Szybka reakcja przekłada się na znacznie mniejsze straty wody, a tym samym – niższe koszty spowodowane przez awarię.

Zalety urządzenia, które wykrywa wycieki wody

Geofony to niezwykle czułe i precyzyjne czujniki lokalizujące wycieki wody w infrastrukturze wodociągowej. Dzięki uniwersalności urządzenia można dopasować je zarówno do specyfiki infrastruktury wodnej, jak i potrzeb osoby, która z niego korzysta – geofon doskonale sprawdza się zarówno w przypadku przedsiębiorstw, jak i osób prywatnych.

Funkcjonalność lokalizatora to przede wszystkim jego kompleksowe zastosowanie – urządzenie wykrywa przecieki zimnej i ciepłej wody bez konieczności ingerowania w instalację kanalizacyjną. Niezwykła dokładność pomiaru, szybkie wykrywanie lokalizacji wycieku i szeroki zakres częstotliwości pracy czujnika sprawiają, że geofony mogą wspomagać także badania prowadzone z powierzchni gruntu. Komfort użytkowania zwiększa wytrzymała bateria gwarantująca długi czas pracy, a bezpieczeństwo odsłuchu w słuchawkach zapewnia system redukcji szumów.

Polecane

  • 1