poniedziałek, 25 lipiec 2022 10:41

Gaslighting inny wymiar przemocy

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
gaslighting w związku gaslighting w związku pixabay

Jak się okazuje dzisiaj przemoc, nawet ta filmowa, wcale nie musi być przykładem jedynie fikcyjnym. Można powiedzieć, że Gaslight a konkretniej fabuła tego konkretnego filmu, może być widocznym przykładem tego, jak może funkcjonować przemoc w rodzinie.

Jest to z pewnością bardzo wyrafinowana technika manipulacyjna, gdzie tak naprawdę czasem nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak często spotykamy się z takim zjawiskiem. Całość odbywa się na zasadzie mocnego wywierania wpływu, gdzie w danym wypadku osoba stara się po prostu przekazać własną intencję. Jakby nie patrzeć w tego typu stanie druga osoba, jest kompletnie nieświadoma tego, że może być manipulowana, co sprawia, że z czasem takie podejście zamienia się w regularną przemoc psychiczną.

Przemoc i przekroczenie pewnych granic.

 Jakby nie patrzeć, tego typu zjawiska jak gaslighting w związku są bardzo często widoczne, lecz wiele osób nie nazywa tego po prostu w ten sposób. Nie da też się w żaden sposób ukryć, że tego typu patologiczna przemoc nie jest niczym dobrym, zwłaszcza jeśli celowo wprowadzamy w błąd drugą osobę. Jest to więc jakaś forma oszustwa, a nawet szantażu, dlatego też takie podejście jest złe. Co więcej, taka przemoc może nawet prowadzić do kwestionowania uczuć drugiej osoby w związku, co jest bardzo niebezpieczne. Z pewnością jest to jakiś widoczny rodzaj agresji, gdzie w pewnym sensie prawdziwe intencje danej osoby są zwyczajnie ukryte.

Problem z odróżnieniem przemocy.

 W takich wypadkach nazywa się to fałszywą troską i miłością, gdzie charakter relacji jest zupełnie inny. Przemoc psychiczna to bardzo poważna sprawa, ponieważ w wielu przypadkach może być równie niebezpieczna, jak przemoc fizyczna. Z pewnością narzucanie własnego poglądu na siłę drugiej osobie, to nie jest w żaden sposób forma autentycznej miłości, tylko stan, który nie powinien być nawet z takimi uczuciami wiązany w żaden sposób. Tak więc można powiedzieć, że tego typu zjawisko wcale nie występuje tylko i wyłącznie w rodzinie. Z podobną formą przemocy możemy spotkać się także w pracy oraz w wielu innych miejscach.

Polecane

  • 1