wtorek, 18 styczeń 2022 18:44

Farba do betonu na zewnątrz, czyli jak skutecznie przedłużyć żywotność materiału budowlanego

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
farba do betonu na zewnątrz farba do betonu na zewnątrz Źródło: unsplash.com Licencja: https://unsplash.com/license

Powstały z cementu, wody i kruszywa materiał, zwany potocznie betonem, nieustająco jest jednym z najważniejszych materiałów używanych w budownictwie.

Jego naturalny kolor nadal plasuje się wysoko w rankingu, pozostając niezmiennie w trendzie materiałów budowlanych. Mimo swojej niezwykłej trwałości, nie jest on w stu procentach uodporniony na zniszczenia. Choć jest materiałem stosunkowo twardym, bardzo często ulega pęknięciom. Innymi czynnikami, które szkodliwie wpływają na beton są: nieprzewidywalne warunki atmosferyczne, nieustająca eksploatacja oraz naturalne starzenie i wyrabianie się materiału. Mimo to, istnieją skuteczne sposoby na estetyczne i fachowe naprawy betonu.

Farba do betonu na zewnątrz – jakie niesie ze sobą korzyści i jakie ma właściwości?

Akrylowo-sylikonowa farba do betonu na zewnątrz tworzy warstwę dekoracyjną w wybranym kolorze. W określonym stopniu ogranicza brudzenie się malowanych elementów oraz wnikanie w nie, niechcianych płynów, olei i innych zabrudzeń. Jest odporna na szorowanie, czyszczenie, a także słońce, wiatr czy deszcz. Znacznie zwiększona mrozoodporność farby do betonu na zewnątrz, ułatwia utrzymanie posadzek, bram czy innych wymalowanych nią elementów w czystości. Jest emulsją wodorozcieńczalną, produkowaną na bazie uszczelniających dodatków, używaną zarówno do powierzchni pionowych jak i poziomych. Farby występujące na rynku, są dostępne w bardzo przystępnych cenach. Przy jej wyborze, należy kierować się nie tylko barwą, ale także odpowiednio dobrać jej właściwości do powierzchni, którą chcemy pomalować. Właściwie wybrana farba powinna dobrze przylegać do podłoża i poprawnie je kryć. Preparaty wykorzystywane na zewnątrz muszą wyróżniać się nadzwyczajną trwałością i niepodatnością na działanie czynników atmosferycznych oraz chemicznych. Warto też, podczas zakupu farby, zdecydować się na emulsję schnącą w miarę szybko, by czas remontu bądź budowy nie wydłużał się w nieskończoność.

Farba do betonu na zewnątrz, czyli na jakich elementach i w jaki sposób można ją wykorzystać?

Miejscami, w których farba do betonu na zewnątrz ma swoje największe zastosowanie są: podjazdy garażowe, balkony, schody na zewnątrz, tarasy czy też bramy betonowe. Najszybszą i najskuteczniejszą metodą malowania betonu na zewnątrz jest malowanie natryskowe. Ta forma nakładania farby idealnie sprawdzi się podczas malowania większych powierzchni, jak na przykład ogrodzenie.

farba do betonu na zewnątrz

farba do betonu na zewnątrz

Jednolicie gładka powłoka wytworzy się po dwukrotnym wymalowaniu powierzchni. Nieodpowiednio wymieszana farba do betonu na zewnątrz, może skutkować nierównomiernym kolorem pozbawionym na dodatek przyczepności. Należy zatem pamiętać, że przed użyciem farby, powinna ona zostać starannie i bardzo dokładnie wymieszana. Konstrukcje znajdujące się na zewnątrz najlepiej jest malować w nieupalny, lekko zachmurzony, ale suchy dzień. Przed przystąpieniem do malowania należy wziąć pod uwagę także długość czasu poświęconego na schnięcie farby. Malowanie i konserwacja betonowych powierzchni w deszczowy dzień spowolni proces schnięcia oraz może skutkować nie za wielką trwałością i niskim zabezpieczeniem przed wilgocią i pęknięciami. Z tego powodu również, dużym problemem byłby fakt, gdyby zaraz po wymalowaniu przez nas określonego podłoża bądź konstrukcji, na niebie pojawiły się chmury, które stanowiłyby oznakę nadchodzących opadów deszczu. Bardzo ważnym natomiast krokiem podczas rozpoczęcia malowania, który tak naprawdę powinien zostać wykonany w pierwszej kolejności, jest wyczyszczenie powierzchni z zabrudzeń, plam czy niechcianego mchu. Przygotowaną w taki sposób powierzchnię, znajdującą się na zewnątrz, można zacząć malować samemu bądź skorzystać z pomocy doświadczonych fachowców.

O czym jeszcze warto pamiętać podczas malowania betonowych powierzchni znajdujących się na zewnątrz?

Farba do betonu na zewnątrz stosunkowo długo schnie. Nie należy zatem malować świeżo wylanego betonu. Jest on wówczas podatny na pęknięcia. Zaleca się, by przed przystąpieniem do malowania farbą, odczekać cztery tygodnie po wylaniu betonu.

Polecane

  • 1