Zapewnienie cieplnego komfortu w każdym domu to bardzo ważna sprawa. W Polsce sezon grzewczy trwa mniej więcej pół roku. Osoby podłączone do sieci miejskiej nie muszą martwić się o opał, jednak jeśli nie korzystasz z takiej formy ogrzewania, musisz zadbać o nie samodzielnie. Większość osób decyduje się w takiej sytuacji na montaż specjalnego pieca na paliwa stałe, takie jak na przykład węgiel groszek. Wytworzone w ten sposób ciepło dociera do kaloryferów, ogrzewając dom, a także do kranów, zapewniając gorącą wodę. Jeśli interesuje Cię, co to dokładnie jest ekogroszek, jakie ma parametry, a także jakie są aktualne ceny ekogroszku, zapraszamy do lektury naszego artykułu.
- Co to jest ekogroszek?
- Ekogroszek - cena
- Kaloryczność ekogroszku
- Węgiel ekogroszek - dlaczego warto go używać?
Co to jest ekogroszek?
Odnawialne źródła energii zyskują na znaczeniu, ale mimo wszystko piece na paliwo to wciąż najpopularniejszy sposobów ogrzewania domów i mieszkań. Paliwa stałe cieszą się raczej umiarkowaną sławą, jeśli chodzi o ich wpływ na środowisko naturalne, ale nie wszystkie są tak samo szkodliwe. Parametry ekogroszku sprawiają, że jest on bardziej neutralny. Jeśli chodzi o kształt ekogroszku, przypomina on drobne bryłki węgla. Zazwyczaj spalany jest w niskoemisyjnych kotłach, przez co jego szkodliwość dla środowiska jest o wiele niższa, niż na przykład w przypadku paliw wysokoemisyjnych. Wszystko to dzięki temu, że do atmosfery przedostaje się mniej dymu i szkodliwych substancji. Innymi słowy, ekogroszek jest pochodną węgla, powstaje bowiem z węgla kamiennego lub brunatnego. W trakcie produkcji wysokokaloryczne grudki są kruszone, a następnie wielokrotnie płukane i przesiewane. Dzięki temu usuwany jest z nich miał, niepalne frakcje i substancje szkodliwe.
Ekogroszek - cena
Interesuje Cię temat ekogroszek cena? Zakup ekogroszku, tak jak każdego innego opału, stanowi niemały wydatek. Cena ekogroszku wynosi od około 2000 do około 2600 zł za paletę. Wszystko jednak zależy od parametrów groszku, a zwłaszcza jego kaloryczności. Warto też mieć na uwadze, że gospodarstwa domowe, które kupują produkt w celach opałowych, są zwolnione z podatku akcyzowego. Podczas zakupu trzeba jednak podać numer PESEL kupującego.
Kaloryczność ekogroszku
Ceny węgla poszły w górę, a więc teraz tym bardziej trzeba zwracać uwagę na jakość materiału opałowego. Najlepiej szukać optymalnej równowagi pomiędzy ceną a jakością. Najważniejszym parametrem, który wpływa na wydajność i bezpieczeństwo jest kaloryczność ekogroszku. Nie każdy groszek jest tak samo wartościowy. Im wyższa kaloryczność, tym większa wartość opałowa ekogroszku.
Węgiel ekogroszek - dlaczego warto go używać?
Ekogroszek posiada wiele zalet, a wśród nich jedną z największych jest niższa emisyjność szkodliwych substancji. Kolejną kwestią jest ekonomiczność tego rozwiązania. Cena ekogroszku może wydawać się wygórowana, ale nie wolno zapominać, że wysoka kaloryczność opału przekłada się bezpośrednio na jego wydajność. Groszek pali się bardzo długo i wystarcza na dłuższy czas. W perspektywie jest to więc rozwiązanie tańsze, a z pewnością bezpieczniejsze i bardziej ekologiczne, niż tradycyjny węgiel opałowy. Wiele osób wskazuje także na wygodę użytkowania. Ekogroszek wystarczy załadować do pieca tylko raz na kilka dni, a piec sam reguluje temperaturę w pomieszczeniach.