Poznaj jego dokładne zastosowanie oraz dowiedz się, dlaczego prawidłowa wentylacja w budynku jest tak istotna.
Czym jest i jak działa wywietrzak dachowy?
Jest to element montowany na dachu budynku w celu usprawnienia ciągu kominowego dzięki wykorzystaniu energii kinetycznej wiatru. Ze względu na użycie blachy ocynkowanej do jego produkcji, wywietrzak dachowy charakteryzuje się dużą trwałością i odpornością na niekorzystne warunki atmosferyczne oraz wszelkiego rodzaju uszkodzenia mechaniczne. Ze względu na szeroki wybór wywietrzaków, z łatwością można dobrać odpowiedni, który idealnie pasować będzie do potrzeb każdego gospodarstwa domowego.
Wywietrzak jest elementem wykończenia wentylacji, który wspomaga wentylację grawitacyjną wyciągową - dzięki niemu można zapobiec cofaniu się wyciąganego powietrza w przewodzie kominowym, gdy na zewnątrz panują niekorzystne warunki pogodowe. Jego konstrukcja opiera się na wykorzystaniu energii wiatru oraz różnicy ciśnień, co automatycznie wspomaga ciąg kominowy, a także sprawia, że do ciągu kominowego nie przedostają się opady deszczu czy śniegu.
Wywietrzaki cylindryczne wspomagają system wymiany powietrza bez konieczności udziału wentylatorów w tym procesie. Dzięki wentylacji grawitacyjnej możliwa jest skuteczna wymiana powietrza - w ten sposób zużyte powietrze zostaje usunięte, zaś do pomieszczenia dostaje się wyłącznie świeże powietrze. Warto pamiętać, że prawidłowa wentylacja to kluczowa kwestia w każdym budynku. Kiedy jest ona niesprawna, może powodować wiele dolegliwości, które nie tylko są uciążliwe, ale i groźne dla naszego zdrowia.
Dlaczego prawidłowa wentylacja w budynku jest tak istotna?
Podstawą do montażu wywietrzaków dachowych jest sprawna wymiana powietrza - odprowadzanie zużytego i dopływ świeżego powietrza jest ważny. Szczególną uwagę do sprawnej wentylacji należy przywiązać w kuchniach wyposażonych w kuchenkę gazową oraz pomieszczeniach ogrzewanych tzw. kozą, czyli miejscach, w których zachodzi spalanie paliw.
Zła wentylacja może stać się zagrożeniem nie tylko dla zdrowia, ale i życia osób obecnych w budynku, ze względu na gromadzenie się trującego tlenku węgla. Kiedy pomieszczenie jest nieodpowiednio wentylowane, nasz organizm gromadzi wszelkie zanieczyszczenia, które po pewnym czasie mogą powodować dolegliwości bólowe - szczególnie alarmujące bywają częste bóle głowy, ospałość, nudności czy ucisk w klatce piersiowej.
Odczuwając podobne objawy należy zatem sprawdzić, czy wentylacja działa prawidłowo, aby nie doprowadzić do tragedii w razie nagromadzenia tlenku węgla lub innych, szkodliwych dla zdrowia substancji. Przegląd instalacji wentylacyjnej warto wykonywać regularnie, nawet wtedy, gdy nie odczuwa się pogorszenia samopoczucia. Dzięki temu zyskasz pewność, że wszystko działa prawidłowo i będziesz mógł spać spokojnie.