wtorek, 30 marzec 2021 18:23

Czy warto postawić na zasłony welwetowe?

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
Zasłony z welwetu Zasłony z welwetu

Mogłoby się wydawać, że wybór odpowiednich zasłon, to banalne zadanie, jednak nie jest to prawdą. Ważne jest to, aby zwrócić uwagę nie tylko na kolor lub wzór.

Ogromną rolę odgrywa materiał, z którego zostały one wykonane. Dobrze jest przeanalizować najważniejsze właściwości interesującej nas tkaniny. Dzięki temu podjęcie ostatecznej decyzji stanie się prostsze. Sporym zainteresowaniem cieszą się zasłony welwetowe, które pasują zarówno do aranżacji klasycznych, jak i nowoczesnych. Wyjątkowa struktura sprawia, że dzięki nim w pomieszczeniu zagości przyjemny klimat.

Wrażenie ciężkości

Zasłony z tkaniny welwetowej są mięsiste i grube, dzięki czemu tworzą wrażenie ciężkości. Świetnie pasują do aranżacji modernistycznych, loft, industrialnych, a nawet pałacowych. Jedynym ograniczeniem są indywidualne preferencje. Ze względu na wagę opisywane zasłony częściej występują na przelotkach oraz taśmach marszczących. Wszystko po to, aby ich przesuwanie po karniszu nie wymagało dużego wysiłku. Zawieszone na żabkach, mogłyby wymagać wielokrotnego poprawiania, jednak wiele zależy od gramatury.

Luksusowe wzornictwo

Zasłony z welwetu prezentują się niezwykle ekskluzywnie, więc świetnie pasują do eleganckich wnętrz. W dużej mierze jest to wynikiem ich unikatowej struktury. Tkanina welwetowa jest miękka i przyjazna w dotyku. Gwarantuje ona nieprzeciętną głębię koloru. Wyrazistość barw sprawia, że pomieszczenie zyskuje klasy i nonszalancji. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby materiał luźno opadał na posadzkę.

Cieniowana powierzchnia

Kolejnym atutem zasłon welwetowych jest fakt, że posiadają one cieniowaną powierzchnię. Sprawiają wrażenie trójwymiarowych. Wydają się prawdziwym strzałem w dziesiątkę do przestronnych wnętrz. Oczywiście nie oznacza to, że zasłony z omawianego materiału mogą zostać zawieszone wyłącznie w salonie o dużym metrażu. Należy jednak uważać, aby nie przytłoczyły one małego pomieszczenia. Kolor ma znaczenie - inaczej prezentuje się tkanina welwetowa czarna lub granatowa, a inaczej musztardowa i beżowa.

Funkcja dekoracyjna

Niezaprzeczalnym plusem zasłon welwetowych jest ich dekoracyjny charakter. Za ich pomocą można ozdobić wnękę okienną. Ciekawym jest, że wiele osób wykorzystuje je również do wydzielenia stref w pomieszczeniu. Jest to świetne rozwiązanie tam, gdzie nie chcemy montować tradycyjnych drzwi. Zdecydowana większość osób wybiera modele jednolite, które zapewniają mnóstwo możliwości aranżacyjnych. Ich wkomponowanie w otoczenie jest niezwykle proste.

Możliwość zaciemnienia wnętrza

Stawiając na grube zasłony z welwetu o wysokiej gramaturze, można mieć pewność, że ograniczoną one przepływ światła dziennego. To wyśmienita propozycja dla tych, którzy poszukują alternatywy dla żaluzji lub rolet. Należy uwzględnić, że znacznie skuteczniej zaciemniają modele w ciemnych kolorach. Niezwykle istotne jest systematyczne pranie zasłon. Zaletą tkaniny welwetowej jest fakt, że zwykle można wrzucić ją do pralki. Trzeba jednak pamiętać o ustawieniu programu delikatnego oraz niskiej temperatury.

Polecane

  • 1