poniedziałek, 23 październik 2023 08:00

Co wypada założyć na pogrzeb? Jakie ubranie będzie odpowiednie?

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
dom pogrzebowy Łomianki dom pogrzebowy Łomianki mat.prasowe

Ceremonia pogrzebowa to trudny czas dla rodziny zmarłej osoby. Jest wiele kwestii, nad którymi trzeba się zastanowić, tych najważniejszych i tych, o których bliscy pozostający w traumie, czasem zapominają. Dziś przyglądamy się zasadom, jak należy się ubrać na pogrzeb. Czy czerń to jedyny dozwolony kolor? Jak dobrać rodzaj garderoby na pogrzeb, również w zależności od pory roku?

 

Ubiór na pogrzeb – czym powinien się charakteryzować

Ubiór na pogrzeb musi być przede wszystkim elegancki i stonowany. Mimo że okoliczności są trudne dla najbliższych i przyjaciół, to jednak wciąż jest to podniosła uroczystość. Garderoba powinna być zatem dopasowana do tej okazji.

Przyjmuje się, że najbliższa rodzina wybiera odzież w kolorze czarnym. Jest to barwa najbardziej charakterystyczna dla okresu żałoby. Dalsza rodzina, znajomi czy osoby, które nie należą do najbliższej rodziny, nie muszą wybierać czarnego koloru. Wciąż jednak powinni stawiać na kolory uznawane za eleganckie, stonowane i ciemne. Sprawdzą się zatem granatowe, brązowe, ciemnoszare czy grafitowe. Jest to również dobry pomysł, aby całkowicie czarną garderobę miała na sobie tylko najbliższa rodzina – w ten sposób podkreśla się więzy bliskich i daje im ten najważniejszy czas oraz możliwość wyrażenia bólu i smutku.

Odzież dla pań i panów

W przypadku odzieży dla zmarłej osoby, w wyborze może pomóc wybrany dom pogrzebowy, np. Hades, którego oferta dostępna jest na stronie https://dompogrzebowylomianki.pl/. A na jakie elementy garderoby powinni postawić panie i panowie?

Kobiety najlepiej, aby wybrały garsonkę lub sukienkę czy spódnicę. Obowiązuje długość za kolano. Do tego czarne rajstopy i obuwie z zakrytymi palcami i piętą. Mogą to być baleriny, mokasyny czy szpilki, ale o obcasie nie wyższym niż 7 cm. Panowie powinni za to postawić na klasyczny garnitur – od tej reguły nie ma odstępstw.

Ubranie w zależności od pory roku

Jesienią i zimą łatwiej o stosowny ubiór, bo na garsonkę, sukienkę czy garnitur wystarczy założyć elegancki płaszcz. Panie mogą również wybrać kozaki. Trudniej jest jednak latem. Panie powinny zadbać o to, aby ich ubiór nie miał zbyt głębokiego dekoltu, ramiona były przykryte, a wybrana górna część garderoby posiadała rękawy najlepiej o długości ¾. W przypadku panów, niezależnie od pory roku, obowiązuje garnitur, koszula i eleganckie buty do kostki. Koszule czy T-shirty z krótkim rękawem oraz dżinsy nie są odpowiednie na tę okazję.

Dodatki – z umiarem

Umiar należy również zachować podczas wybierania dodatków. Można skorzystać z okularów przeciwsłonecznych, ale tylko czarnych i w eleganckiej oprawie. Panie z biżuterii mogą dobrać perły, ewentualnie inne dodatki, które nie będą się rzucały w oczy, zaprezentują się skromnie i klasycznie.

Panowie wybierają za to pasek, zegarek czy szal i rękawiczki również w ciemnych barwach i w eleganckim wydaniu.

W ostatniej drodze zmarłego towarzyszący rodzina, znajomi, przyjaciele, sąsiedzi czy współpracownicy powinni mieć na sobie odzienie, które wyraża szacunek i nie zwraca na siebie niepotrzebnie uwagi.

Polecane

  • 1