środa, 15 luty 2023 19:04

Chlor do basenu to niezbędny element wyposażenia basenu ogrodowego

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
chemia basenowa chemia basenowa Źródło: pexels.com Licencja: https://www.pexels.com/photo-license/

Kto z nas nie marzy o posiadaniu w ogrodzie własnego basenu? To niesamowity komfort, kiedy podczas letnich, upalnych dni można się ochłodzić w przyjemnych okolicznościach przyrody.

Jeśli nie posiadamy kawałku ogródka, basen ogrodowy także sprawdzi się na przykład na działce. Prawdą jest, że o basen czy to publiczny czy prywatny należy odpowiednio dbać. Wymaga on regularnej pielęgnacji oraz oczyszczania wody za pomocą specjalnych środków chemicznych. Jednymi z najpopularniejszych są środki chlorowe, charakteryzujące się przystępną ceną oraz skutecznym niszczeniem bakterii, glonów oraz zanieczyszczeń. Dlaczego stosuje się chlor do basenu i jak działa? Dowiedz się więcej z poniższego artykułu.

  1. Basen ogrodowy
  2. Pamiętaj o wodzie basenowej
  3. Chlor do basenu
  4. Chemia basenowa

Basen ogrodowy

Jak już zostało wspomniane, basen znajdujący się w ogrodzie to niesamowity komfort podczas letnich dni. Ogród wówczas stanie się przyjemnym miejscem do spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu. To doskonały wybór zarówno dla młodszych zwolenników takiej atrakcji, jak i dorosłych osób. Należy jednak pamiętać o wodzie basenowej, aby była czysta, bowiem należy ją poddawać stałej dezynfekcji. Czysta woda to zadowolenie uczestników zabawy. 

Pamiętaj o wodzie basenowej

Nasz basen powinien mieć zawsze czystą wodę. Możemy to uzyskać poprzez odpowiednią pielęgnację. Środki chemiczne są wręcz niezbędne do utrzymania odpowiedniego ph wody, a także do tego, aby nie rozwijały się w niej drobnoustroje i bakterie. 

Mikroorganizmy stanowią podstawowy problem dla posiadaczy basenów. Woda pozostająca w basenie tworzy idealne środowisko do rozwoju tych organizmów, więc konieczne jest zapobieganie temu procesowi. Czysta woda to podstawa w przypadku basenu, dlatego używamy pomp basenowych, ale nie powinniśmy zapominać o tabletkach chlorowych, które zapewniają równie dobre rezultaty. 

Chlor do basenu

Istnieją różne formy chlorowych środków do oczyszczania wody basenowej, takie jak:

  • tabletki,
  • proszek,
  • granulki
  • lub płyn.

Wybór odpowiedniej formy zależy od preferencji użytkownika oraz jego potrzeb. Chlor basenowy w postaci proszku lub granulek przed użyciem należy rozpuścić w letniej wodzie. Natomiast tabletki najlepiej stosować z użyciem specjalnych dozowników, ponieważ wrzucenie ich bezpośrednio do basenu może spowodować odbarwienie ścian i uszkodzenie zbiornika. Dzięki zastosowaniu powyższych elementów zyskasz krystalicznie czystą wodę. Wpływa to również na bezpieczeństwo odpoczynku w wodzie. Bowiem rozwijające się bakterie i inne drobnoustroje mogą zagrażać zdrowiu uczestnikom basenowych zabaw. 

Zawartość chloru w wodzie basenowej powinna wynosić około 0,3-0,6 mg/litr wody basenowej, a maksymalnie do 1mg/l. Warto jednak pamiętać, że dobry chlor nie powinien wydzielać nieprzyjemnego, charakterystycznego zapachu, nawet przy takiej ilości chloru w wodzie. Warto wspomnieć, że wysoki poziom chloru w wodzie może prowadzić do podrażnienia skóry i oczu, korozji elementów metalowych oraz przebarwień folii. Z kolei zbyt niski poziom- sprzyja rozwojowi bakterii, glonów, ale również wirusów, co może prowadzić do zmętnienia wody, a ściany i dno basenu mogą stać się śliskie. 

Chemia basenowa

Chemia basenowa jest niezbędna do dezynfekcji wody. Dzięki niej zapomnisz o wirusach i glonach. Ponadto, zyskasz krystalicznie czystą wodę, w której kąpiel w upalne dni będzie przyjemnością, a nie przykrym obowiązkiem. Należy jednak pamiętać, aby prawidłowo korzystać z dostępnej chemii. Dlatego odpowiednio wylicz ile potrzebujesz tego środka, aby nie było go zbyt mało, ani zbyt dużo. Chlor do basenu znajdziesz między innymi tutaj: https://www.chemiabasenowa.pl/14-chlor-do-basenu.

Polecane

  • 1