sobota, 11 marzec 2023 13:45

Balustrady systemowe to proste rozwiązania z wielkim potencjałem

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
balustrady systemowe balustrady systemowe mat.prasowe

Kilka lat temu wielu budowlańców chciało odejść od barier systemowych na rzecz barier projektowanych indywidualnie w przekonaniu, że dzięki temu otrzymają produkt lepiej dopasowany do swoich potrzeb. Bariery systemowe mają jednak ogromny potencjał i często mogą być stosowane nawet szerzej niż dotychczas.

 


Czym są bariery systemowe i dlaczego są idealne?

W skrócie balustrady systemowe to zestaw prefabrykowanych i znormalizowanych elementów, które pozwalają na stworzenie kompletnego systemu barier dla konkretnego budynku. Ich główną zaletą jest właśnie standaryzacja techniczna, która jest możliwa dzięki temu, że przepisy budowlane stawiają konkretne wymagania dotyczące wysokości, kątów, długości i innych parametrów. Produkując systemy balustrad, producenci mogą zagwarantować najlepszą możliwą kompatybilność wszystkich elementów, dużą precyzję wykonania, a jednocześnie bardzo konkurencyjną cenę dzięki produkcji seryjnej.


Jak wybrać idealny system balustradowy?

Oczywiście nie jest tak, że istnieje tylko jeden rodzaj systemu barier technicznych, różniący się jedynie estetyką. Wybór jest jednak obfity, a przy podejmowaniu decyzji należy wziąć pod uwagę kilka istotnych czynników.

  •     Rodzaj balustrady. Na balkonach, tarasach, schodach zewnętrznych, klatkach schodowych czy schodach w centrach handlowych stosowane są różne rodzaje balustrad. Czasem te typy można wyraźnie rozróżnić, czasem granice między nimi mogą się zatrzeć, ale wybór zawsze powinien być podyktowany obszarem użytkowania. Będzie to miało wpływ na materiały czy sposób łączenia elementów, więc jest to bardzo ważne.
  •     Materiały. Nawet w obrębie tego samego typu często można wybrać ramki systemowe z różnych materiałów i o różnych powierzchniach. W tym przypadku wybór zależy częściowo od parametrów technicznych, a częściowo od pożądanej estetyki, ponieważ wybór różnych materiałów wpływa zarówno na cenę, jak i na parametry techniczne - normy zawsze pozostają takie same, ale konkretne zastosowanie może być inne.
  •     Sposób montażu. Dla różnych krat pomostowych mogą być przydatne różne systemy mocowania, nawet jeśli są one tego samego typu i w tym samym celu. Niektóre systemy są łatwiejsze w montażu niż inne, ale mogą mieć też określone ograniczenia techniczne.


Marka producenta jest również zawsze ważnym czynnikiem. Poręcz od znanej i uznanej firmy jest prawdopodobnie droższa, ale taki system oferuje więcej możliwości, co zwykle oznacza trwałość, precyzję i jakość estetyczną. Wszystko to należy wziąć pod uwagę, gdy zastanawiamy się, jaki system poręczy będzie najbardziej odpowiedni dla konkretnego budynku.

Polecane

  • 1