Burj Khalifa w Dubaju
Burj Khalifa w Dubaju jest obecnie najwyższym budynkiem na świecie - https://gweb.pl/nauka. Ten 828-metrowy drapacz chmur znajduje się w Dubaju i mieści mieszkania, biura, pokoje hotelowe, najwyżej usytuowaną restaurację na świecie oraz najwyższy punkt widokowy. Prace budowlane nad tym zaprojektowanym przez Adriana Smitha obiektem rozpoczęły się w 2004 roku, a oficjalne otwarcie miało miejsce w 2010 roku. Od tamtej pory Burj Khalifa jest nie tylko najwyższym budynkiem na świecie, ale także tym o największej liczbie pięter. Nazwa Burj Khalifa została dedykowana Khalifie bin Zayedowi Al Nahyanowi, byłemu prezydentowi Zjednoczonych Emiratów Arabskich.
PNB 118 w Kuala Lumpur
Znacznie mniejszy niż Burj Khalifa, ale nadal imponujących rozmiarów, jest PNB 118 w Kuala Lumpur, znany również jako Merdeka 118. Wieżowiec ma 679 metrów i jest drugim najwyższym budynkiem na świecie oraz najwyższym budynkiem w Azji Południowo-Wschodniej. Jego nazwa pochodzi od Permodalan Nasional Berhad (PNB), malezyjskiej spółki zarządzającej inwestycjami, która sfinansowała projekt. W PNB 118 znajdują się między innymi biura, sklepy, pokoje hotelowe i punkt widokowy.
Shanghai Tower w Szanghaju
Shanghai Tower w chińskiej metropolii Szanghaj wznosi się na wysokość 632 metrów. Jest to zdecydowanie najwyższy budynek w mieście i również najwyższy budynek w Chinach. Jednak miasto ma jeszcze więcej rekordzistów: bezpośrednio obok Shanghai Tower stoi dwunasty najwyższy budynek na świecie. Najwyższy wieżowiec w Chinach zaprojektowało amerykańskie biuro architektoniczne Gensler. Spiralna forma obiektu jest zarówno estetyczna, jak i praktyczna - zmniejsza opór wiatru.
Makkah Royal Clock Tower w Mekce
Makkah Royal Clock Tower, znany również jako Abraj Al Bait, znajduje się w Mekce i ma wysokość 601 metrów. W porównaniu do innych wieżowców na tej liście wyróżnia go przede wszystkim gigantyczny zegar. Na wszystkich czterech stronach wieży zamocowane są tarcze zegarowe o średnicy 43 metrów. Zegar na Makkah Royal Clock Tower jest największym zegarem na świecie.
Ping An Finance Center w Shenzhen
Z linii horyzontu Shenzhen wyrasta 599-metrowy drapacz chmur: Ping An Finance Center. To siedziba firmy ubezpieczeniowej Ping An Insurance, zaprojektowana przez amerykańskie biuro architektoniczne Kohn Pedersen Fox (KPF).
Lotte World Tower w Seulu
Lotte World Tower znajduje się w Seulu i jest najwyższym budynkiem w Korei Południowej. Ma 555 metrów wysokości, co czyni go szóstym najwyższym budynkiem na świecie. Podobnie jak Ping An Finance Center w Shenzhen, ten drapacz chmur został zaprojektowany przez amerykańskie biuro architektoniczne Kohn Pedersen Fox (KPF). Obecnie wnętrza tego obiektu są wykorzystywane jako biura, mieszkania, hotele i sklepy. Oprócz tego w Lotte World Tower znajduje się sala koncertowa i punkt widokowy.
One World Trade Center w Nowym Jorku
One World Trade Center w Nowym Jorku ma 541 metrów wysokości i jest najwyższym budynkiem w mieście. Dla porównania: Empire State Building z popularną platformą widokową ma wysokość 443 metrów. Budynek stoi na miejscu, gdzie do 11 września 2001 roku znajdował się kompleks World Trade Center, który został zniszczony w wyniku ataków terrorystycznych.
Guangzhou CTF Finance Center w Kantonie
Guangzhou CTF (Chow Tai Fook) Finance Center w Kantonie to drapacz chmur o wysokości 530 metrów. Znajdują się w nim biura, pokoje hotelowe oraz sklepy. Za projektem stoi i tym razem amerykańskie biuro architektoniczne Kohn Pedersen Fox (KPF).
Tianjin CTF Finance Center w Tianjin
Tianjin CTF Finance Center w Tianjin ma dokładnie tę samą wysokość co Guangzhou CTF Finance Center – imponujące 530 metrów. Wyraźnie góruje nad innymi wieżowcami, które go otaczają. Również tutaj przestrzeń przeznaczono głównie na pomieszczenia biurowe, mieszkania, powierzchnie handlowe i pokoje hotelowe. Ten rekordzista został zaprojektowany przez biuro architektoniczne Skidmore, Owings i Merrill.
China Zun Tower w Pekinie
Najwyższym budynkiem Pekinu jest jednocześnie dziesiąty najwyższy budynek na świecie, znany jako China Zun Tower (nazywany też CITIC Tower). Drapacz chmur ma wysokość 528 metrów i pełni przede wszystkim funkcję biurową. Projekt był wspólnym dziełem biur architektonicznych Farrells i Kohn Pedersen Fox (KPF).
Taipei 101 w Tajpej
Taipei 101 ma wysokość 508 metrów i góruje nad innymi dachami Tajpej. W porównaniu do innych budynków na tej liście wyróżnia się swoim specjalnym kształtem, który jest inspirowany tradycyjną chińską architekturą. W wieżowcu znajdują się głównie biura, ale są też restauracje i punkt widokowy. Co roku w Sylwestra z dachu jedenastego najwyższego budynku na świecie wystrzeliwane są fajerwerki - pokaz przyciąga widzów z całego świata.
Shanghai World Financial Center w Szanghaju
Bezpośrednio obok Shanghai Tower wznosi się Shanghai World Financial Center, mający 492 metry wysokości. Znajdują się w nim między innymi biura i hotele. Z powodu swojego nietypowego kształtu często nazywany jest „otwieraczem do butelek”. Oprócz Ping An Finance Center, Lotte World Tower, Guangzhou CTF Finance Center i China Zun Tower jest to piąty budynek na tej liście zaprojektowany przez amerykańskie biuro architektoniczne Kohn Pedersen Fox (KPF).
Źródło: architecturaldigest.pl i gweb.pl - wiadomości dla dzieci i młodzieży