Złotnik a jubiler
W potocznym języku nazwy złotnik i jubiler są używane zamiennie. Złotnik jest terminem starszym. Oznaczał on rzemieślnika, który specjalizował się w obróbce metali szlachetnych. Nie musiało to być złoto. Był to zawód bardzo ceniony. Najlepsi złotnicy pracowali dla królów czy bogatych szlachciców. Jubiler z kolei to zawód o wiele młodszy. Powstał w okolicach XIX weku i wywodzi się właśnie od złotnika. Oznacza on osobę zajmującą się wytwarzaniem biżuterii oraz osadzaniem w niej kamieni czy innych ozdób. Pojęcia złotnik i jubiler można w dzisiejszych czasach jednak stosować zamiennie. Za najlepszy dowód na to należy podać fakt, że tytuł zawodowy to złotnik - jubiler.
Kurs jubilerski dla każdego
W większości krajów na świecie można znaleźć specjalne szkoły kształcące w zakresie jubilerstwa. W Polsce są to najczęściej szkoły zawodowe. Jeśli jednak posiadamy już zawód i chcielibyśmy posiąść nowe umiejętności możemy udać się na specjalne szkolenie. Są one organizowane co jakiś czas we wszystkich większych miastach. Podczas szkolenia każdy może nauczyć się podstaw złotnictwa, lutowania srebra, czy oprawiania kamieni. Po zakończonym kursie każdy umie samodzielnie wykonywać pierścionki, obrączki, wisiorki, brożki czy kolczyki.
Kurs jubilerski - koszty
W zależności od miasta i czasu trwania kursu jego cena może wahać się od kilkuset do nawet kilku tysięcy złoty. Dla wielu osób może to być spory koszt. Warto wziąć wtedy pod uwagę pożyczki internetowe. Ich uzyskanie jest proste trwa bardzo krótko. Kurs jubilerski z założenia ma służyć rozwojowi naszych umiejętności. Jeśli po jego ukończeniu znajdziemy pracę, lub zaczniemy wykonywać biżuterię jako dodatek do etatu to jego zakup szybko się zwróci.
Jak wygląda kurs jubilerski?
Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na fakt, że w kursie jubilerskim może wziąć udział absolutnie każdy. Nie jest wymagane żadne doświadczenie, ani dodatkowe umiejętności. W trakcie szkolenia instruktorzy wprowadzają kolejne pojęcia stopniowo. W zależności od oczekiwanych końcowych efektów pokazywane są również różne techniki i obsługa różnych maszyn. Podczas podstawowego kursu uczestnicy wykonują ćwiczenia związane z podstawową obróbką metali. Jest to niezbędne, do przygotowywania tzw. opraw jubilerskich. Kolejnym etapem jest nauka oprawiania kaboszonów (czyli gładkich wypolerowanych kamieni), a następnie cyrkonii. Dzięki temu uczestnik nabiera umiejętności w stopniowy sposób, a ewentualne uszkodzenia materiałów nie są kosztowne. W zależności od grupy lekcje mogą odbywać się wieczorami w tygodniu lub w weekendy. Zazwyczaj trwają one po kilka godzin. Obróbka jest procesem, który wymaga czasu i cierpliwości.