czwartek, 27 styczeń 2022 13:07

Nowe magazyny – Łódź, Warszawa, czyli Polska Centralna na topie

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
magazyny w Łodzi magazyny w Łodzi Źródło: unsplash.com Licencja: https://unsplash.com/license

Rozwój branży magazynowej nie zwalnia – nowe czasy dla tego biznesu oznaczają także szereg nowych inwestycji. Wybrane z nich – jak m.in. magazyny do wynajęcia w Łodzi czy w Warszawie – prezentujemy poniżej.

Dobra passa trwa! Łączny popyt na powierzchnię logistyczną w I półroczu 2021 r. wzrósł o 70% rok do roku do 3,16 mln mkw. Oznacza to rekordowe inwestycje na polskim rynku magazynowym – m.in. w Łodzi oraz w Warszawie.

Magazyny w Łodzi i Warszawie

Bez zmian najważniejsze lokalizacje to Polska Centralna, dlatego popyt na magazyny w Łodzi, Warszawie i miastach sąsiadujących jest bardzo wysoki. Powstaje tam coraz więcej magazynów i hal produkcyjnych. Inwestycje nakręcane są w dużym stopniu przez zakupy online. Szacuje się, że przez kolejną dekadę polski rynek logistyczny będzie przewyższał kraje Europy Zachodniej pod względem absorbcji powierzchni oraz aktywności najmu.

Nowe obiekty inwestycyjne w Warszawie. Coraz więcej magazynów jest budowanych nie pod Warszawą, ale w samym mieście. Są one mniejsze, ale jest na nie zapotrzebowanie ze strony tzw. logistyki ostatniej mili. Dwa parki magazynowe zbuduje w Warszawie firma 7R.

Pierwszy z parków zostanie wybudowany przy ul. Osmańskiej, 500 m od terminalu Warsaw Cargo na lotnisku Chopina, a drugi na Targówku, przy ulicy Rzecznej. Są one symbolem rozwoju logistyki miejskiej. Dodajmy, że operatorami tzw. „ostatniej mili” są między innymi osoby dostarczające listy oraz paczki, sprzedawcy wysyłkowi czy osoby dowożące jedzenie i produkty spożywcze na telefon. Logistyka ostatniej mili to końcowy etap łańcucha dostaw. Polega na odbiorze produktu z magazynu i terminowym dostarczeniu go pod konkretny adres. Żyjemy z kolei w czasach, gdy niemal wszystko zamawiamy online – lunch, kwiaty czy podstawowe zakupy spożywcze.

Magazyny do wynajęcia – Łódź. Planowane jest także nowe centrum dystrybucyjne MDC2 Park Łódź South w Głuchowie, na południe od Łodzi, u styku autostrady A1 i dróg krajowych nr 91 i 12. Inwestorem jest MDC2 – deweloper powierzchni magazynowych i przemysłowych. Inwestycja zaoferuje aż 65 000 mkw. nowoczesnej powierzchni magazynowej.

Obiekt będzie oddany do użytkowania w 3. kwartale 2022 r. Kompleks MDC2 Park Łódź South będzie obejmować dwa budynki z opcją podziału na mniejsze moduły. Inwestycja jest realizowana na działce o powierzchni 14,3 ha przy autostradzie A1 – to najważniejszy szlak komunikacyjny, który łączy północ z południem Polski. Dodatkowo trasa międzynarodowa E75 zapewnia połączenie z granicą z Czechami.

Polecane

  • 1