środa, 09 wrzesień 2020 07:15

Kolejny obowiązek, który spędza sen z powiek pracodawców.

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
ocena ryzyka zawodowego ocena ryzyka zawodowego

Ocena ryzyka zawodowego to jeden z obowiązków pracodawcy, którego nie można uniknąć.

 

Szczegółowa dokumentacja udostępniana pracownikom musi nie tylko wskazywać potencjalne zagrożenia, ale także jasno określać wdrożone przez firmę środki bezpieczeństwa. Jednym ze sposobów na uporanie się z tą powinnością są gotowe karty oceny ryzyka zawodowego, które po wydrukowaniu powinny zostać przedstawione pracownikom. Czym jest ryzyko zawodowe? Dlaczego pracodawca ma obowiązek zapoznania pracownika z ryzykiem zawodowym? Czy gotowa dokumentacja oceny ryzyka jest warta uwagi?

Obowiązek zapoznania pracowników z ryzykiem zawodowym

Ocena ryzyka zawodowego to ogół czynności podejmowanych w celu określenia potencjalnych zagrożeń oraz środków bezpieczeństwa minimalizujących szansę na ich wystąpienie. Karta charakterystyki zagrożeń na danym stanowisku powinna zostać przedstawiona każdemu pracownikowi jeszcze na etapie przyjmowania do pracy.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami karty oceny ryzyka zawodowego należy przygotowywać okresowo oraz wtedy, gdy informacje zawarte w dokumentach stracą ważność. Najczęściej dokumenty oceny ryzyka zawodowego przygotowuje się tworząc nowe stanowiska pracy lub wprowadzając zmiany na już istniejących albo po stwierdzeniu nieskuteczności dotychczasowych środków bezpieczeństwa.

Dokumentacja związana z ryzykiem zawodowym może zostać przygotowana samodzielnie przez pracodawcę, można również skorzystać z gotowych wzorów dostępnych na portalach internetowych, takich jak BHPEX. Gotowe karty oceny ryzyka to uniwersalne rozwiązanie, dzięki któremu ocena ryzyka zawodowego zostaje odpowiednio udokumentowana gwarantując spełnienie wymagań formalnych podczas kontroli z urzędu.

Gotowe karty oceny ryzyka zawodowego

Prowadzenie własnej działalności to szereg obowiązków i formalności, dlatego warto wiedzieć, jak można ułatwić sobie zarządzanie firmą. Jednym ze sposobów jest skorzystanie z pomocy portalu internetowego udostępniającego gotowe karty oceny ryzyka zawodowego przygotowane ze starannością o szczegóły dla zawodów z różnorodnych branż. Dokumenty oceny ryzyka w wersji elektronicznej to wygoda i możliwość wielokrotnego wykorzystania w dowolnym momencie. Karty zawierają wszystkie wymagane informacje, między innymi opis metody szacowania ryzyka, opis wybranego stanowiska pracy, identyfikację zagrożeń i działania mające zapewnić bezpieczeństwo pracowników.

Gotowe karty oceny ryzyka zawodowego stanowią wystarczające potwierdzenie przeprowadzenia oceny ryzyka w firmie. Informacje zawarte w dokumentach uwzględniają wymagania i normy stosowane podczas oceny ryzyka, zalecenia odnośnie środków bezpieczeństwa oraz wszelkie przeglądy i aktualizacje, a w razie kontroli z Sanepidu lub Inspekcji Pracy pozwalają na wykazanie przeprowadzenia obowiązkowej oceny ryzyka.

Gotowa dokumentacja oceny ryzyka to spora oszczędność czasu oraz pewność, że formularze przygotowane są z pełną starannością i w zgodzie z przepisami prawa. Dzięki gotowym dokumentom żmudny proces oceny ryzyka zawodowego zostaje maksymalnie skrócony – pracodawca musi jedynie wydrukować kartę i okazać do wglądu pracownikowi.

Polecane

  • 1