poniedziałek, 14 marzec 2022 19:17

Jak wybrać kredyt hipoteczny

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
kredyt hipoteczny kredyt hipoteczny Źródło: pixabay.com Licencja: https://pixabay.com/pl/service/license

Obecna sytuacja na świecie jest bardzo dynamiczna, co oczywiście ma wpływ na warunki i dostępność kredytu hipotecznego. Warto zatem przyjrzeć się jak wybrać kredyt hipoteczny na początku 2022 roku. 

 

Pomoc w wyborze kredytu hipotecznego

Pomoc w wyborze kredytu hipotecznego może udzielić nam doradca hipoteczny lub pracownik banku. Skorzystanie z pomocy eksperta kredytowego czy pracownika banku ma swoje plusy. Pracownik banku, jak nikt będzie specjalizował się w ofercie danego banku, co może być szczególnie pomocne w trudniejszych przypadkach i pozwoli uniknąć ewentualnych problemów. Drugą opcją jest skorzystania z doradcy kredytowego, który z kolei będzie miał szeroki obraz sytuacji na rynek kredytowym oraz dostępne oferty w wszystkich bankach.

Pomoc w wyborze kredytu hipotecznego

Pomoc w wyborze kredytu hipotecznego

Oprócz wybrania osoby, która może nam pomóc z kredytem hipotecznym musimy również wziąć pod uwagę naszą zdolność kredytową i koszty kredytu.

Zdolność kredytowa

Zdolność kredytowa kredytów hipotecznych z każdym miesiącem zmniejsza się w wyniku podnoszenia stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej. W związku z wzrostem  WIBORu zaciągnięcie kredytu hipotecznego staje się coraz trudniejsze. W praktyce Kliencie stracili w ciągu ostatnich 6 miesięcy zdolność o około 30%, czyli z 1.000.000 PLN na 700.000 PLN - uwzględniając te same dochody. Niestety analitycy twierdzą, że zdolność kredytową może zostać obniżona o nawet 50% względem roku 2021.

Warto również pamiętać, że jeżeli myślimy o kredycie hipotecznym musi przed proces popracować nad naszą zdolnością kredytową - zwłaszcza w obecnych czasach. Należy pozbyć się karty kredytowej oraz innych drobnych kredytów gotówkowych w miarę możliwości.

Koszt kredytu hipotecznego w 2022 roku

Oprocentowanie kredytów hipotecznych w wyniku wzrost stóp procentowych obecnie jest wyższe. Dziś kredyt z oprocentowaniem w granicach 6 - 7 procent nikogo już nie zaskoczy. Wyższe oprocentowanie niestety wpływa na całkowity koszt kredytu hipotecznego. 

Koszt kredytu hipotecznego

Koszt kredytu hipotecznego

Jak zatem zrealizować zakup mieszkania i wybrać najkorzystniejszą ofertę kredytu hipotecznego?

Oferty banku muszą odzwierciedlać obecną sytuację na rynkach światowych i nieruchomości. Zakup nieruchomości możemy sfinansować kredytem hipotecznym ze stałym oprocentowaniem. Oprocentowanie stałe pozwoli płacić ratę kredytu przez 5 lat takiej samej wysokości. Rozwiązanie to nie pozwoli obniżyć kosztów kredytu od razu, ale w perspektywie kolejnych niepokojących lat stałe oprocentowaniem może okazać się dobrym wyborem. 

Wybór kredytu hipotecznego

Wybór kredytu hipotecznego

Perspektywy kredytowe na rok 2022

W 2022 roku łatwym zdaniem nie będzie znaleźć najtańszy kredyt hipoteczny ponieważ przy inflacji na poziomie 10 % nie możemy spodziewać się obniżenia stóp procentowych. W związku z tym zakup nieruchomości musi być tym bardziej dobrze przemyślany. Obniżki oprocentowania kredytu możemy spodziewać się wraz z wyhamowaniem inflacji. 

Polecane

  • 1