niedziela, 26 luty 2023 14:03

Gąsienicowe koparki budowlane - jak sprawdzają się na budowie?

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
koparki Caterpillar na budowie koparki Caterpillar na budowie Źródło: pixabay.com Licencja: https://pixabay.com/pl/service/license

Koparki budowlane znajdują powszechne zastosowanie przy pracach ziemnych różnego typu, zaś jednym z częściej wykorzystywanych na budowach wariantów jest koparka gąsienicowa.

To rodzaj maszyny, który doskonale radzi sobie w trudnym terenie, na przykład na grząskim podłożu czy przy trudnych do pokonania przeszkodach. Sprawdzamy, jakie jeszcze zalety mają koparki gąsienicowe i na co zwrócić uwagę, wybierając takie właśnie maszyny budowlane do konkretnych zastosowań.

1. Zalety koparek gąsienicowych

2. Czy koparki gąsienicowe mają wady?

3. Osprzęt inapęd gąsienicowy

Wybierając koparkę lub koparko ładowarkę, należy wziąć pod uwagę przede wszystkim rodzaj wykopu. Oprócz stosowanego układu pod uwagę należy wziąć także osprzęt roboczy, który pozwala wyróżnić koparki przedsiębierne, koparki podsiębierne, chwytakowe oraz zbierakowe. Tym podziałem zajmiemy się dokładniej za moment.

Zalety koparek gąsienicowych

Podstawową zaletą, jaką ma omawiany przez nas sprzęt, są gąsienice w układzie jezdnym koparki. Ich zadaniem jest równomierne rozłożenie ciężaru pojazdu na jak największej powierzchni, dzięki czemu zwiększa się przyczepność i maleje ryzyko poślizgu lub ugrzęźnięcia. Koparka na gąsienicach wywiera stosunkowo niewielki nacisk punktowy, dlatego ma zdecydowanie lepsze właściwości trakcyjne niż jej kołowy odpowiednik. To dlatego - przykładowo - gąsienicowe koparki Caterpillar na budowie radzą sobie doskonale w warunkach, w których inna maszyna nie dałaby rady się poruszać, a tym samym niemożliwe byłoby kopanie.

Czy koparki gąsienicowe mają wady?

Jak każdy inny sprzęt, także i koparka gąsienicowa ma swoje mankamenty. Podstawowym są koszty eksploatacji oraz niekorzystny wpływ na nawierzchnie utwardzone. Tę ostatnią wadę można zniwelować, stosując specjalne nakładki na gąsienice. W każdym przypadku jednak trzeba przygotować się na spory wydatek - zarówno na etapie zakupu, jak i późniejszego korzystania.

Osprzęt i napęd gąsienicowy

Jak wspomnieliśmy już wcześniej, różne modele koparek mogą być wyposażone w różny osprzęt. Wyróżniamy:

  • koparki przedsiębierne - używane do prac na dnie wykopu,
  • koparki podsiębierne - ustawiane są na krawędzi wykopu, nie sprowadzane na dół,
  • koparki chwytakowe - przeznaczone do wykonywania wykopów na terenach mokrych i podmokłych,
  • koparki zbierakowe - wykorzystywane zarówno na dużych, jak i małych lub wąskich terenach.

Szczególną kategorię stanowi minikoparka.

Podstawowym wyróżnikiem w każdym przypadku jest napęd gąsienicowy. Dużą zaletą gąsienic jest ich wysoka żywotność, zwłaszcza w porównaniu do tradycyjnych opon.

Polecane

  • 1