środa, 25 maj 2022 08:32

Czym jest remont pomieszczeń medycznych?

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
remont pomieszczeń medycznych w Warszawie remont pomieszczeń medycznych w Warszawie pixabay

Kliniki i centra medyczne należą do budynków o dużym natężeniu ruchu i są intensywnie eksploatowane, a częsty kontakt z agresywnymi detergentami i środkami antyseptycznymi prowadzi do szybkiego zużycia materiałów wykończeniowych.

Profesjonalny remont pomieszczeń medycznych w Warszawie sprawi, że placówki medyczne będą wygodne dla pacjentów i zapobiegną niewygodnym problemom ze strony organów nadzoru.

Rodzaje remontów placówek opieki zdrowotnej

Firma "Euromedbud" specjalizuje się w remontach prywatnych i miejskich zakładów leczniczych – gwarantujemy jakość, szybkość i przystępne ceny. Koszt usług jest obliczany indywidualnie, w zależności od stanu budynku i życzeń klienta. W zależności od zakresu prac rozróżnia się dwa rodzaje napraw – kapitalny i bieżący.

Remont kapitalny obejmuje kompleksową przebudowę, modernizację i przezbrojenie techniczne kliniki; w związku ze zmianą zapotrzebowania na wodę, energię elektryczną i dopływ czystego powietrza może być konieczna przebudowa komunikacji. Bieżące naprawy są przeprowadzane w budynkach, które ogólnie spełniają wymagania regulacyjne, ale wymagają aktualizacji materiałów wykończeniowych; metraż i układ pomieszczeń, sieci inżynieryjne i system wentylacji pozostają niezmienione.

Szczegóły remontów placówek medycznych

Od wykonawcy remontu klinik i ośrodków medycznych wymagana jest dokładna wiedza i zgodność z normami sanitarnymi, umiejętności instalacji specjalnego sprzętu i dostęp do certyfikowanych materiałów. Stawiane są też wysokie wymagania dla systemów wentylacji i klimatyzacji – wielokrotność wymiany powietrza powinna zapewnić optymalny mikroklimat i przyspieszone oczyszczanie powietrza od kurzu i drobnoustrojów. Przebudowa i zmiana pomieszczeń odbywa się z uwzględnieniem zasad aseptyki i antyseptyki, protokołów bioasekuracji i bezpieczeństwa biologicznego:

  • ścisłe rozróżnienie stref "czystych" i "brudnych" w oddziałach zakaźnych i chirurgicznych;
  • podwyższony poziom niezawodności urządzeń komunikacyjnych i hydraulicznych;
  • przydzielanie miejsc do przechowywania leków i biomateriałów z zachowaniem norm oraz   reżimów temperatury i wilgotności;
  • zapasowe źródła zasilania w oddziałach operacyjno-resuscytacyjnych;
  • wzmocnione środki izolacji akustycznej i tłumienia drgania podczas instalacji dużych urządzeń;
  • ekranowanie gabinetów radioterapii i radioterapii.

Aby spełnić wymagania bezpieczeństwa przeciwpożarowego, placówki medyczne instalują systemy sygnalizacji pożaru i automatyczne systemy  gasnicze; równie ważny jest nieograniczony dostęp do środków gaśniczych. Podczas projektowania dróg ewakuacyjnych zapewniają oświetlenie awaryjne i możliwości szybkiej ewakuacji pacjentów o ograniczonej sprawności.

Wymagania dotyczące wykończenia pomieszczeń medycznych

Do wykonczeń pomieszczeń medycznych wybiera się obojętne materiały hipoalergiczne, które są odporne na częste mycie i działanie agresywnych środowisk. W przypadku ścian i blatów preferowane są gładkie, polerowane powierzchnie nieporowate, które nie gromadzą brudu i obcych zapachów, a podłogi powinny być gładkie, ale nie śliskie.

Jednocześnie nie należy lekceważyć estetyki projektu; elegancka, swobodna atmosfera w poczekalni i  salach zabiegowych przyczynia się do zmniejszenia lęku i stresu. Styl korporacyjny w dekoracji fasad i wnętrz to kolejny plus dla wizerunku instytucji medycznej: zadbany budynek wygląda solidnie i budzi zaufanie; aby wybrać udany styl korporacyjny, skorzystaj z usług indywidualnego opracowania projektu.

Etapy remontu w zakładzie leczniczym

Staranne planowanie i przestrzeganie kolejności prac jest kluczem do udanego remontu w klinice lub centrum medycznym. Przed skontaktowaniem się z wykonawcą zrób listę prac, zdecyduj o wymaganiach i przybliżonym budżecie – ułatwi to przygotowanie zadania technicznego i pomoże uniknąć nieporozumień.

Podczas konsultacji i negocjacji zatwierdzany jest plan i harmonogram prac, opracowywany jest projekt, uzgodniono kosztorys i zakupiono materiały. Następnie wykonawca przystępuje do realizacji planu, w razie potrzeby angażując podwykonawców; sprzątanie pomieszczeń po remoncie i wywożenie odpadów budowlanych odbywa się również siłami wykonawcy.

Po zakończeniu prac sporządza się protokół odbioru robót, potwierdzający prawo klienta do naprawy gwarancyjnej; dokument jest poświadczony podpisami obu stron. Aby naprawa spełniła oczekiwania, skorzystaj z usług najwyższej klasy specjalistów z firmy "Euromedbud" - nasze osiągnięcia, kontakty i doświadczenie torują drogę do Twojego sukces i dobrobytu!

Polecane

  • 1