piątek, 27 styczeń 2023 17:05

Czym jest odbiór instalacji elektrycznej i po co jest wykonywany?

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Czym jest odbiór instalacji elektrycznej i po co jest wykonywany? Czym jest odbiór instalacji elektrycznej i po co jest wykonywany? pixabay

Osoby, które budują dom powinny pamiętać o prawidłowym wykonaniu samej instalacji elektrycznej w obiekcie. Przy tym należy pamiętać, że równie istotne są kwestie odbioru instalacji elektrycznej. To właśnie uzyskanie protokołu z przeprowadzenia tej czynności jest niezbędne do tego, aby można było zamieszkać w domu i w bezpieczny sposób z niego korzystać.

Sprawdzona instalacja z całą pewnością nie ulegnie uszkodzeniu i będzie w stanie poprawnie pracować przez bardzo długi czas. Dowiedz się zatem na czym polega odbiór i jak powstaje protokół odbioru instalacji elektrycznej.

Protokół odbioru instalacji elektrycznej - dokument potwierdzający poprawność instalacji

Sam odbiór instalacji może zostać wykonany jedynie przez osoby, które posiadają do tego odpowiednie kwalifikacje. Elektrycy z odpowiednimi uprawnieniami będą w stanie zaproponować dla wszystkich klientów rzetelną pomoc i wsparcie, które będzie pozwalało na bezpieczne przeprowadzenie wszystkich prac w sposób zgodny ze sztuką. Przy użyciu profesjonalnych narzędzi wykonuje się pomiary rezystancji izolacji przewodów, a także sprawdzane jest napięcie oraz natężenie w konkretnych punktach. W trakcie odbioru instalacji elektrycznej budynku zapisywane są wszystkie wyniki pomiarów, dla konkretnych miejsc. Następuje dokładne opisanie parametrów pracy całego układu w każdym jej miejscu. Na podstawie uzyskanych wyników sporządzany jest protokół odbioru instalacji elektrycznej, które następnie można przedstawić przy ubieganiu się o pozwolenie na użytkowanie nieruchomości. Protokół zawierający pieczątkę osoby sprawdzającej i wszystkie dane na temat instalacji jest dowodem, że całość spełnia wszystkie normy i jest bezpieczne w użytkowaniu. Sam protokół odbioru instalacji elektrycznej uprawnia także do dochodzenia swoich racji, gdy dojdzie do zwarcia i na przykład samozapłonu.

Do wykonania tego rodzaju prac najlepiej zatrudnić doświadczonych specjalistów. Elektrycy z odpowiednim doświadczeniem będą w stanie sporządzić w prawidłowy sposób protokół instalacji elektrycznej, a także sprawdzić liniowość usytuowania punktów elektrycznych. Dodatkowo zweryfikuje moc zainstalowanych odbiorników i to czy instalacja będzie w stanie sobie z nimi poradzić.

Pozwolenie na montaż liczników energii elektrycznej

Po tym jak wykonany zostanie protokół pomiarów elektrycznych można otrzymać zgodę na montaż liczników. Potwierdza to, że instalację elektryczną dopuszczono do użytku i jest ona w pełni bezpieczna dla wszystkich domowników, którzy przebywają w konkretnym obiekcie. Od tego momentu można już spać spokojnie, aż do kolejnego przeglądu instalacji elektrycznej. Praktycznie zawsze jednak wynik kontroli instalacji jest pozytywny, jeżeli nie zostały wprowadzone w niej znacząco zmiany, które wpłyną na poziom bezpiecznej eksploatacji. 

 

Polecane

  • 1