czwartek, 22 czerwiec 2023 10:13

Budowa hali produkcyjnej - o czym pamiętać przed jej rozpoczęciem?

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
hale produkcyjne hale produkcyjne mat. prasowe

Jeżeli inwestycja ma się nam zwrócić, musi zostać za każdym razem dokładnie zaplanowana. Jest to ważne tym bardziej wówczas, kiedy nasz wkład finansowy jest tak samo duży, co oczekiwania odnośnie do przyszłych zysków. O czym należy pamiętać, zanim zostanie zbudowana hala produkcyjna?

 

Od czego zacząć budowę hali produkcyjnej?

Przed rozpoczęciem budowy hali produkcyjnej, konieczne będzie jej właściwe projektowanie. Takie zadanie najlepiej zlecić profesjonaliście, np. z firmy Kobex. Należy zapoznać się z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Dzięki temu możliwe staje się sprawdzenie, czy wybudowanie takiego budynku na danym obszarze jest dozwolone.

Kolejnym z etapów jest zweryfikowanie dostępności mediów, w tym kanalizacji, gazu, prądu, wody, dróg dojazdowych czy sieci telekomunikacyjnej. Ponadto, żeby budowa hali produkcyjnej stała się możliwa, inwestor powinien wybrać działkę właściwego typu. Warto zatem wykonać badania geotechniczne, tym bardziej w kwestii weryfikacji opcji zastosowania właściwej technologii budowania obiektu.

Kolejnym, tak samo istotnym punktem przed rozpoczęciem budowy hali produkcyjnej będzie zabezpieczenie przeciwpożarowe. Powinno się zwracać uwagę na stan sieci wodociągowej w gminie albo rozważyć wykonanie zbiornika retencyjnego. Ponadto samą halę powinno się wyposażyć w system przeciwpożarowy.

Budowa hali produkcyjnej - czy potrzebne jest pozwolenie?

Hala produkcyjna jest obiektem, który może być wykorzystywany wyłącznie przez 1 miesiąc albo przez 365 dni w roku. Zależnie od czasu użytkowania, obowiązkiem inwestora jest:

  • uzyskanie pozwolenia na budowę - w wypadku hali całorocznej albo wykorzystywanej przez czas dłuższy niż 180 dni,

  • zgłoszenie budowy - w wypadku hali sezonowej wykorzystywanej przez czas nie dłuższy niż 180 dni w tym samym miejscu, wliczając do tego czas poświęcony na poczet budowy hali produkcyjnej.

Specyfika hali produkcyjnej

W przypadku hali produkcyjnej ważne jest również przed rozpoczęciem jej budowy zadbanie o to, aby obecna w niej przestrzeń została właściwie dopasowana do indywidualnym potrzeb konkretnego przedsiębiorstwa. Najlepiej zatem zlecić wykonanie projektu i budowę zajmującej się tym na co dzień firmie. Możliwe stanie się wówczas dostosowanie kwestii takich jak rodzaj poszycia, wysokość, szerokość, metraż do indywidualnych wymagań klienta.

Korzystając z takiej usługi, zyskujemy pewność, iż gotowe hale produkcyjne spełnią nasze oczekiwania.

Polecane

  • 1