Wydrukuj tę stronę
poniedziałek, 25 maj 2020 18:18

Krzyż maltański, jerozolimski i prawosławny.

Oceń ten artykuł
(64 głosów)
Krzyż maltański - Valetta Krzyż maltański - Valetta

Krzyż to znak, który ma dość specyficzny kształt. Przedstawia on dwie linie, które się w połowie przecinają. Jest on symbolem starożytnych religii, a jego znaczenie daje bardzo prosty przekaz. Dla chrześcijan jest on niezwykle ważny i w religii odgrywa ogromną rolę.

 

Krzyż maltański - symbolika.

Wygląd krzyż maltańskiJak wiadomo, krzyż maltański jest również znany pod nazwą krzyż cnót rycerskich. Jest on używany przez zakony szpitalników. Krzyż ten jest również elementem wielu herbów miejskich takich jak na przykład:

  • Elbląg,
  • Wejherowo.

Krzyż maltański wyglądem nieco różni się od zwykłego krzyża, ponieważ ma znacznie inne kształty. Każda część z jego ramion przedstawia zupełnie co innego. Jego barwa również ma symboliczne znaczenie, które wskazuje na coś ważnego. Sama forma krzyża, jako znaku Zakonu Maltańskiego została zatwierdzona przez papieża Sykstusa V bullą z dnia 9 stycznia i 31 stycznia 1589 roku.

Symbolika:

  • cztery ramiona-cztery cnoty: wierność, honor, wstrzemięźliwość i przezorność,
  • biała barwa symbolizuje cnotę czystości,
  • osiem krańców - osiem błogosławieństw, osiem cnót rycerskich, osiem języków,
  • alchemiczny znak ognia.

Jak widać krzyż maltański, ma bardzo ważną symbolikę. Wiąże się ona z wieloma dawnymi tradycjami, które w dzisiejszych czasach są również niezwykle cenione. Wiele osób często zastanawia się nad tym, co tak naprawdę oznacza krzyż maltański? Otóż ma on bardzo silne działanie ochronne i bardzo często jest noszony przez osoby, które są związane z wiedzą tajemną oraz magicznymi praktykami. W gruncie rzeczy krzyż ten jest znakiem, zawierającym w sobie olbrzymie znacznie metafizyczne.
Krzyż maltański jest jednym z najstarszych symboli, które od lat towarzyszą ludzkości.

Krzyż maltański

 

Krzyż jerozolimski.

 

Krzyz jerozolimski wyglądKrzyż jerozolimski to duży krzyż laskowany, który w kątach zawiera cztery mniejsze krzyże greckie. Symbolizuje on pięć ran Chrystusa ukrzyżowanego. Przybrany on jest za godło przez Gotfryda de Bouillon, jako obrońcę Grobu Świętego i stał się herbem Królestwa Jerozolimskiego. W obecnym czasie jest symbolem zakonu bożogrobców oraz symbolem franciszkańskiej Kustodii Ziemi Świętej.

Krzyż jerozolimski ma bardzo wiele znaczeń, które coś symbolizują:

  • pięć ran Chrystusa ukrzyżowanego,
  • pięciu patriarchatów,
  • Chrystusa i 4 ewangelie,
  • 4 kierunki świata, w których rozeszła się Jego nauka z Jerozolimy,
  • Ziemię Świętą i 4 królestwa, z których wywodziło się rycerstwo I krucjaty.

Historia krzyża jerozolimskiego jest bardzo ciekawa i sięga pradawnych lat, które w życiu były niezwykle istotne. Noszenie tego krzyża może mieć wiele znaczeń, które są naprawdę różnie odbierane. Krzyż jerozolimski bardzo często jest przybierany na pamiątkę pielgrzymki do Ziemi Świętej.

Symbolika krzyża jerozolimskiego, która przedstawia pięć równoramiennych krzyży, najczęściej interpretowana jest, jako symbol pięciu ran Chrystusa. Mniejsze krzyże przedstawiają rany na rękach i nogach. Natomiast duży krzyż, który znajduje się w centrum, to przestawienie rany zadanej mu włócznią przez rzymskiego żołnierza. Jest to bardzo popularna interpretacja symboliki pięciu krzyży.

Warto również zaznaczyć fakt, iż krzyż jerozolimski znajduje się na fladze Gruzji. Dla Gruzinów ma to ogromne znacznie, które jest przez nich bardzo cenione. Krzyż jerozolimski jest również symbolem Kustodii Ziemi Świętej, ale wielu chrześcijan nosi go ze względu na jego ciekawą symbolikę.

Krzyż jerozolimski

 

Krzyż prawosławny.

 

Krzyż prawosławny wyglądBudowa krzyża prawosławnego jest dość specyficzna, ponieważ składa się ona z trzech belek, które się przecinają. Krzyż ten w gruncie rzeczy przypomina krzyż chrześcijański, jednak posiada on dodatkową belkę, która znajduje się na samym dole i nie jest równomiernie położona, znajduję się po ukosem. Oczywiście nie ma to żadnego znaczenie, ale niemniej jednak budzi ogromną ciekawość.

Prawosławie ma niezwykle bogatą historię, która na przestrzeniach kilku lat znacznie się zmieniła. Ukształtowało się ono początkowo z pierwotnego Chrześcijaństwa. Najważniejszymi prawdami wiary, których naucza prawosławie, są twierdzenia zawarte w Apostolskim symbolu wiary. Samo słowo prawosławie tłumaczy się, jako prawdziwe, prawidłowe wyznanie.

Krzyż prawosławny to połączenie krzyża greckiego, łacińskiego oraz krzyża św. Andrzeja. Jest on spotykany głównie w tradycji prawosławia słowiańskiego i funkcjonuje, jako symbol dla całego prawosławia.

Znaczenie trzech belek krzyża prawosławnego:

  • górna – oznacza tabliczkę z napisem, który był przybity do krzyża,
  • środkowa – dla rąk ukrzyżowanego Chrystusa
  • dolna – belka pod nogi Chrystusa.

Krzyż prawosławny jest symbolem Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego. Jego wygląd jest bardzo ciekawy.

Krzyż prawosławny

Wszystkie wyżej wymienione krzyże mają swoją historię, tradycje oraz symbol i znacznie. Ich wygląd znacznie różni się od siebie, jednak wszystkie pełnią podobną funkcję, która dla ich wiernych jest niezwykle ważna. Symbol krzyża maltańskiego, jerozolimskiego oraz prawosławnego jest interpretowany zupełnie inaczej.