Wydrukuj tę stronę
środa, 28 lipiec 2021 10:39

Trzy rzeczy, które warto wiedzieć o kursie żeglarza jachtowego

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
Saily Saily fot. materiały prasowe

Od zawsze twoim marzeniem było prowadzenie jachtu, ale nie masz odpowiednich uprawnień? Kurs żeglarza jachtowego naprawdę nie jest tak wymagający, jak mogłoby się z pozoru wydawać.

Praktycznie każdy może zdać egzaminy, jeśli tylko przejdzie szkolenie pod okiem doświadczonych osób. Dowiedz się więcej o kursie żeglarza jachtowego i rozpocznij przygodę ze światem żeglarstwa.

Przebieg nauki – zajęcia teoretyczne i praktyczne

Na kurs mogą zapisać się nie tylko dorośli, ale także młodzież powyżej 14. roku życia. W przypadku osób niepełnoletnich konieczna jest jednak zgoda rodziców. Nauka w szkole żeglarstwa Saily trwa zazwyczaj ok. trzech tygodni, a zajęcia odbywają się głównie w weekendy. Dzięki temu niezbędne uprawnienia można nabyć bez konieczności brania dodatkowego urlopu i dotyczy to nawet osób, które nie mieszkają w pobliżu akwenów wodnych.

Program nauki jest podzielony na część teoretyczną i praktyczną, dokładnie tak jak w przypadku np. kursu na prawo jazdy. Przyszły żeglarz jachtowy nie tylko zdobędzie zatem niezbędną wiedzę, ale także umiejętności praktyczne. Podczas kursu przećwiczone zostaną najważniejsze manewry, czyli np. „człowiek za burtą” czy też podchodzenie i odchodzenie od boi. Zajęcia teoretyczne często organizowane są w przypadku niesprzyjającej pogody.

Egzamin na stopień żeglarza jachtowego

Egzamin umożliwiający uzyskanie uprawnień żeglarza jachtowego zazwyczaj odbywa się w ostatnim dniu kursu i dzieli się na część praktyczną i teoretyczną. Szkoła Saily może przeprowadzać egzaminy, co może być sporym ułatwieniem dla osób biorących udział w organizowanych przez nią kursach. Możliwość nabywania uprawnień w obecności znajomych twarzy na pewno jest w stanie obniżyć poziom stresu.

Część teoretyczna egzaminu składa się z 75 pytań jednokrotnego wyboru, które obejmują wiedzę poruszaną podczas wykładów i są zagadnieniami zgodnymi z wytycznymi Polskiego Związku Żeglarskiego. Do zaliczenia testu potrzebne jest 65 poprawnych odpowiedzi. Podczas części praktycznej egzaminatorzy sprawdzają umiejętności związane z przeprowadzaniem najważniejszych manewrów, a także kierowaniem załogą i byciem załogantem.

Uprawnienia po zdanym egzaminie

W przypadku zaliczenia obu części egzaminu kursanci nabywają uprawnienia żeglarza jachtowego. Posiadacze takiego patentu mogą prowadzić jachty żaglowe po wodach śródlądowych w wersji z lub bez napędu pomocniczego. Oznacza to, że po otrzymaniu oficjalnych dokumentów Polskiego Związku Żeglarskiego można śmiało ruszyć na podbój mazurskich jezior czy też malowniczych zalewów w różnych częściach kraju.

Ponadto patent żeglarza jachtowego uprawnia do prowadzenia jachtu żaglowego o długości kadłuba do 12 metrów z lub bez napędu pomocniczego po morskich wodach wewnętrznych (np. po Zalewie Wiślanym) i innych wodach morskich. Dotyczy to jednak jedynie wód znajdujących się maksymalnie 2 mile morskie od brzegu. Ponadto pływać można jedynie w ciągu dnia, czyli od wschodu do zachodu słońca.