Wydrukuj tę stronę
piątek, 17 lipiec 2020 17:28

Przemyśl – perełka Podkarpacia, którą warto poznać

Oceń ten artykuł
(20 głosów)
wycieczkę do Lwowa z Przemyśla wycieczkę do Lwowa z Przemyśla

Przemyśl jest jednym z najpiękniejszych ukrytych skarbów południowo-wschodniej Polski. Praktycznie nieznane poza tym regionem, miasto szczyci się zabytkami i atrakcjami, które mogą zachwycić nawet najbardziej wymagających podróżników. Przemyśl wciąż emanuje urokiem imperium Habsburgów, do którego miasto wcześniej należało.

Jeśli masz dość średniowiecznych zabytków, imponującej architektury i muzeów, w Przemyślu możesz również wybrać się na całodniowe zakupy w 500 sklepach i bazarach w mieście. Jeśli wolisz relaksujący pobyt na łonie natury, piękno miejskiego parku Przemyśla i pobliskiego Krasiczyna z pewnością zaspokoją Twoje potrzeby.

Turystyka w Przemyślu

Położony w województwie podkarpackim Przemyśl jest miastem liczącym około 67 000 mieszkańców, co czyni go jednym z największych miast w południowo-wschodniej Polsce. Ze względu na bliskość granicy z Ukrainą miasto zawsze było kwitnącym centrum handlowym. Przemyśl rozwinął przemysł metalowy, tekstylny i drzewny, a dziś miasto staje się jednym z obiecujących centrów turystycznych w regionie, przyciągając zwiedzających ze wszystkich regionów Polski i krajów ościennych.

Przemyśl to  świetne miejsce na spędzenie wakacji lub przynajmniej wakacyjnego weekendu. Miasto jest bardzo przyjazne turystom, oferuje kilka hoteli i pensjonatów w rozsądnych cenach, a także fascynuje swoją architekturą i położeniem - zwłaszcza że po Krakowie jest to druga najstarsza osada w południowej Polsce. Zaraz po przekroczeniu murów miasta zobaczysz wiele zabytków przypominających o dawnej świetności Przemyśla, w tym XVIII-wieczny kościół franciszkanów, który jest jednym z najlepszych przykładów baroku austriackiego. Podczas spaceru nie można przegapić późnorenesansowego kościoła karmelitańskiego z jego wyjątkową amboną w kształcie statku, lub pobliskiej katedry, która zawiera resztki rotundy z XII wieku.

Geografia Przemyśla

Miasto Przemyśl, położone nad rzeką San, znajduje się w województwie podkarpackim, zaledwie 12 km od granicy z Ukrainą. Rozciągające się u podnóża Karpat miasto stanowi doskonałą bazę wypadową do odkrywania Bieszczad. Oprócz gór miasto otoczone jest również gęstymi lasami, które stanowią część rezerwatu przyrody. Miasto można łatwo zwiedzić z prawie wszystkich zakątków Polski - jest to ostatni przystanek dla głównych linii kolejowych i autobusowych przebiegających przez ten region.

Historia Przemyśla

Przemyśl jest uważany za jedną z najstarszych osad w Polsce i drugie najstarsze miasto w południowej Polsce. Jego historia sięga VIII wieku, kiedy to według legendy miasto zostało założone przez myśliwego po upolowaniu ogromnego niedźwiedzia (stąd niedźwiedź w herbie miasta). Inne źródła podają, że miasto zostało założone przez polskiego księcia Przemysława. W X wieku obszar, w tym już dobrze prosperujący Przemyśl, został zdobyty przez sąsiednie Węgry i Ruś Kijowską. Odtąd miasto było przedmiotem ciągłych kłótni między tymi dwoma krajami a Polską.

Miasto weszło do terytorium Polski w XIII wieku i natychmiast otrzymało przywileje od króla Władysława Jagiełły. Przez następne dwa wieki Przemyśl rozwijał się jako centrum handlu i transportu, stając się ważnym ośrodkiem miejskim dla tego obszaru. Miasto Przemyśl zyskało także wyraźnie kosmopolityczny urok, częściowo dzięki wielonarodowemu społeczeństwu, które składało się z Żydów, Rusinów, Polaków, Czechów i Niemców. Czasy dobrobytu i względnego spokoju dobiegły końca w XVII wieku wraz ze szwedzkim atakiem na Polskę i stałym upadkiem Unii Polsko-Litewskiej. Wkrótce po wojnie Przemyśl przywrócił sobie dawny status centrum handlowego.

Warto więc już dziś wybrać się na wycieczkę do Lwowa z Przemyśla, które organizowane są przez biuro podróży ,,KRESY''.

Po pierwszym rozbiorze Polski w 1772 r. Cesarstwo austriackie zaanektowało Przemyśl i resztę Galicji. W tym czasie miasto przeżywało boom gospodarczy, który doprowadził w 1861 r. do tego, że Przemyśl mógł sobie pozwolić na swoje pierwsze połączenie kolejowe - z Kijowem. W połowie XIX wieku miasto odgrywało także ważną rolę w konflikcie między Rosją a Austrią o Bałkany. Austria zdała sobie sprawę ze strategicznej pozycji Przemyśla, zmieniając miasto w warowną fortecę przeciwko wrogowi. Proces fortyfikacji trwał do początku XX wieku, kiedy Przemyśl stał się jednym z najbezpieczniejszych miast w Europie, zdolnym pomieścić około 80 000 żołnierzy i 950 armat. Mimo to miasto poddało się armii rosyjskiej podczas I wojny światowej z powodu braku żywności i wody.

Po I wojnie światowej miasto powróciło do Polski, ale nie bez zakłóceń. Oprócz Polaków także Ukraińcy twierdzili, że Przemyśl powinien stać się częścią ich kraju. W odpowiedzi wojsko polskie wkroczyło w 1918 r., co doprowadziło do bitwy o Przemyśl. Przez długi czas żadna ze stron nie mogła uzyskać przewagi nad drugą, ale w końcu Polakom, wspomaganym przez grupę chłopców z miejscowego liceum, udało się stłumić armię ukraińską i wcielić miasto Przemyśl do Polski.

Podczas II wojny światowej, kiedy Niemcy podbili lewy brzeg Sanu, Przemyśl leżał właśnie na granicy między Niemcami a Związkiem Radzieckim. Ze względu na strategiczne położenie populacja Żydów w mieście wzrosła do ponad 15 000, ponieważ wielu z nich chciało wykorzystać miasto jako przejście do Rosji. Jednak w 1941 r. Niemcy podbili żydowską część miasta, a do 1942 r. pierwszą grupę Żydów wywieziono do obozu koncentracyjnego Auschwitz. W 1944 r. Rosjanie ostatecznie odzyskali miasto, a po wojnie Przemyśl ponownie połączył się z Polską. Niestety miasto zostało poważnie zniszczone, a jego zasoby soli i ropy zostały zaanektowane przez Ukrainę. Wszystkie te czynniki zmusiły Przemyśl do względnej stagnacji w następnych dziesięcioleciach. Jednak od upadku ZSRR w 1991 r. Przemyśl stale poprawia swoją pozycję.