Wydrukuj tę stronę
wtorek, 13 kwiecień 2021 12:04

Zakładanie ogrodu nowoczesnego - od czego zacząć i co powinno się w nim znaleźć?

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
projektowanie ogrodów Kraków projektowanie ogrodów Kraków pixabay

Nowoczesne ogrody są dość charakterystyczne, zarówno pod względem wyglądu, jak i całego procesu ich projektowania.

Jeśli chce się cieszyć dobrze zaaranżowaną przestrzenią, pięknymi rabatkami oraz interesującymi kompozycjami kwiatów i ozdób ogrodowych, warto podejść do tej kwestii w sposób rzetelny i rozplanować swój projekt krok po kroku. Warto więc odpowiedzieć sobie na pytanie, jak powinien wyglądać nowoczesny ogród i jak zacząć jego aranżację?

W przypadku problemów ze stworzeniem spójnego projektu warto zwrócić się do nas o pomoc. Nasz firma Ponadczasowe Ogrody specjalizuje się w tworzeniu projektów i zakładaniu ogrodów. Więcej informacji uzyskacie pod linkiem - projektowanie ogrodów Kraków.

Początki – jak prawidłowo założyć ogród?

Na samym początku należy sobie uświadomić, że projekt ogrodu jest uzależniony nie tylko preferencji jego właściciela oraz wynikającej z nich wizji tej przestrzeni, ale również wielu czynników naturalnych.

Wspomnieć należy tu o kwestiach takich jak:

  • rodzaj gleby,
  • nasłonecznienie,
  • klimat,
  • ukształtowanie terenu.

Czynniki te są często decydujące dla ostatecznej wersji projektu i nie można ich bagatelizować – rośliny są wrażliwe na swoje środowisko, a z naturą nie ma co walczyć. Najrozsądniej jest umiejętnie skorzystać z tego, co się ma, dopasowując wybrane rośliny do otoczenia, w jakim dane będzie im rosnąć.

Planowanie przestrzeni ogrodu – o czym nie można zapomnieć?

Nowoczesny ogród nie może być chaotyczny. Rzecz jasna, nikt nie wymaga geometrycznych, idealnie wyrównanych rabatek i regularnego przycinania każdego krzaczka, jednak warto postarać się ułożyć poszczególne elementy na działce tak, aby z sobą współgrały, nie wywołując przy tym ścisku czy zamieszania. Kluczem są odstępy pomiędzy najważniejszymi punktami w ogrodzie, a także dopasowanie ich skali do rozmiarów dostępnej przestrzeni.

Szczególną uwagę należy zwrócić na różnego rodzaju linie, najczęściej w postaci ścieżek, rabatek, granic podwyższeń, palisad czy trawników. Zdecydować można się albo na harmonijny, statyczny układ, pozbawiony skośnych, dynamicznych linii, albo skupić się właśnie na nich, nadając przestrzeni ogródka nieco więcej energii. Trzeba zaznaczyć także to, że nie są to elementy wyizolowane – ścieżki i krawędzie w ogrodzie współistnieją z jego roślinnością, jej objętością, kolorem kwiatów czy ich aranżacją.

Rośliny mogą służyć jako wypełnienie obiektów i taka jest zazwyczaj ich rola w ogrodach projektowanych zgodnie z nowoczesnymi założeniami. Przestrzeń jest ograniczona, dlatego całe wyzwanie polega na umiejętnym wkomponowaniu kwiatów w dostępne miejsca, zachowując zasady estetyki oraz dobrego smaku. Rośliny nie muszą znajdować się na płaskiej powierzchni – warto korzystać z donic, kwietników i różnego rodzaju podwyższeń, aby wprowadzić do swojego ogrodu również trzeci wymiar.