Wydrukuj tę stronę
wtorek, 30 marzec 2021 10:20

Ogrody wertykalne – sposób na zieleń w ograniczonej miejskiej przestrzeni

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
Ogród wertykalny Ogród wertykalny

Przebywanie w naturalnej zieleni pozwala się zrelaksować, odciąć się od codziennych trosk i naładować baterie.

Jednak w dużych aglomeracjach często brakuje takich miejsc zieleni, a w ograniczonej przestrzeni mieszkalnej trudno wygospodarować miejsce na większą ilość roślin. Rozwiązaniem mogą okazać się tutaj ogrody wertykalne, które w ostatnim czasie zyskują sobie coraz większą popularność. Czym dokładnie są ogrody wertykalne i co warto o nich wiedzieć?

Czym są ogrody wertykalne?

Ogród wertykalny nazywany jest inaczej zieloną ścianą. Wszystko przez charakterystyczny układ takiego ogrodu. Jest on bowiem tworzony w pionie, a nie tak jak klasyczne ogrody w poziomej płaszczyźnie. Można w ten sposób zabudować całą ścianę lub tylko jej część. Do stworzenia takiego ogrodu używa się specjalnych stelaży, które pozwalają na odpowiednie wyeksponowanie roślin, a także umożliwiają ich odpowiednią pielęgnację.

Jakie są największe zalety ogrodów wertykalnych?

Tego typu ogród ma wiele zalet. Jako jedną z ważniejszych wskazuje się to, że pozwala na stworzenie korzystnego mikroklimatu w pomieszczeniu, w jakim jest on robiony. Nie można też pominąć aspektów dekoracyjnych. Ogród wertykalny jest ciekawą dekoracją zarówno w pomieszczeniu, jak i na zewnątrz. Można przy pomocy różnorodnych kwiatów w różnych kolorach stworzyć coś w rodzaju mozaiki. Warto tutaj podkreślić, że ściana może być pokryta w całości lub w części wybranymi roślinami.

Kolejną zaletą zielonej ściany jest to, że można ja stworzyć praktycznie wszędzie i mieć w domu, niezależnie od tego, jak on jest duży. Dzięki temu nawet w niewielkich mieszkaniach można cieszyć się naturalną zielenią.

Jakie rośliny są najczęściej wykorzystywane do tworzenia ogrodów wertykalnych? Gdzie można je tworzyć?

Do tworzenia ogrodów wertykalnych bardzo często używane są różnego rodzaju sukulenty. Ciekawie prezentują się szczególnie w momencie, gdy do stworzenia jednej ściany używane są rośliny w kilku kolorach. Do tego rodzaju ogrodów można użyć także roślin o długich liściach. Popularnym rozwiązaniem jest także mech chrobotek, który ceniony jest za tworzenie przyjaznego mikroklimatu w pomieszczeniu oraz łatwość w utrzymaniu.

Zielone ściany popularne są zarówno w domach i mieszkaniach, jak i przestrzeniach użytkowych np. biurach. Można je przygotować nawet na niewielkiej przestrzeni, gdyż nie zajmują cennego miejsca na podłodze. Niekiedy inwestorzy decydują się także na tworzenie ogrodów wertykalnych na zewnątrz np. na ścianach przy tarasach lub balkonach.