Wydrukuj tę stronę
poniedziałek, 25 styczeń 2021 10:03

Tuleje montażowe - wybór właściwych elementów w celu zwiększenia produktywności

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
Tuleje montażowe Tuleje montażowe

Poświęć chwilę, aby wyobrazić sobie dwie gumowe kulki o identycznej wadze, rozmiarze i kształcie. Po upuszczeniu jedna piłka uderza w podłogę, odbija się wysoko w powietrze i odbija się w kółko.

Dla porównania, druga piłka uderza w podłogę i ledwo odsuwa się od powierzchni, w którą uderza. Jedna piłka nadal przekazuje energię i odbija się, podczas gdy druga kula pochłania energię i nie porusza się. W drugiej piłce to pochłanianie energii „tłumi” jej zdolność do odbijania się. Jak to się ma do wspomnianych w tytule artykułu tulei i dlaczego warto jest zapoznać się z ich właściwościami?

Gdzie wykorzystuje się tuleje?

Mówiąc o inżynierskich rozwiązaniach to porównanie jest pomocnym sposobem wizualizacji niesamowitej zdolności do osiągnięcia określonego rezultatu w tulejach montażowych . W tulejach zastosowano unikalną technologię, taką jak w przypadku odbijających się piłek. Występuje jednowarstwowo, zastępując „piankową” warstwę rozprężną stosowaną w typowej tulei. Mówiąc w skrócie i przedstawiając jak najprościej największe zalety tulei montażowych to tuleje ułatwiają montaż łożysk z otworem stożkowym. Łożyska z otworem cylindrycznym nie muszą już być obkurczane. To znaczące ułatwienie dla profesjonalistów, którzy na co dzień borykają się z wieloma problemami w pracy. Położenie można zmienić nawet w późniejszym czasie za pomocą wspomagania hydraulicznego do przesuwania tulei wciąganej, połączenia wału. Tuleje mają swoje zastosowanie w hydraulice, gdzie ułatwiają zarówno montaż, jak i demontaż elementów. Za pomocą tulei można ustawić luz łożyskowy, który można później łatwo regulować za pomocą hydrauliki, ponieważ siła potrzebna do montażu jest redukowana przez film olejowy powstający między łożyskiem a tuleją.

Jakie zadanie mają tuleje?

Tuleje montażowe mogą chronić wał w przypadku uszkodzenia. Jeśli wał wymaga renowacji, wymagane jest łożysko ze specjalnym otworem. Stanowią opłacalną i szybko dostępną alternatywę. Zapewniają elastyczność, ponieważ można je dostosować do rozmiarów wałów pośrednich, gdy wymagają tego klienci. Co najważniejsze dzisiejsze tuleje wypuszczane na rynek przez producentów potrafią przedłużyć żywotność łożyska i wału, co w znaczący sposób ogranicza koszty obsługi maszyn. Tak więc naturalnie tuleje zmniejszają koszty przestojów w zakładach oraz koszty montażu i demontażu. Gdzie wykorzystuje się tuleje? Tak naprawdę możliwości ich wykorzystania są nieograniczone. Można je stosować zarówno w gospodarstwach domowych i rolnych, jak i w profesjonalnych zakładach czy też warsztatach.