Wydrukuj tę stronę
środa, 09 grudzień 2020 08:53

O czym pamiętać podczas budowy szamba?

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
Zbiorniki i szamba betonowe Zbiorniki i szamba betonowe

Życie z dala od miejskiego zgiełku i ciągłego pośpiechu jest coraz popularniejsze. Dzieje się tak, ponieważ miejskie życie zaczyna być dla wielu ludzi po prostu zbyt uciążliwe.

Migracja z miast na wieś oznacza duże udogodnienia, takie jak cisza, spokój i bliskość przyrody. Jednakże warto pamiętać, że budowa domu na wsi wiąże się także z rezygnacją z pewnych miejskich wygód, takich jak na przykład kanalizacja miejska. Wówczas ścieki odprowadzane są do szamba. Co powinniśmy wiedzieć przed budową zbiornika na nieczystości?

Zbiorniki betonowe, czyli najlepszy rodzaj szamba

Budując szambo, należy przede wszystkim wybrać jego rodzaj, a także materiał, z jakiego wykonany jest zbiornik na nieczystości. Obecnie dostępne są na rynku zarówno szamba betonowe, jak i plastikowe. Warto podkreślić, że zbiorniki i szamba betonowe cieszą się dziś zdecydowanie większym zainteresowaniem, ze względu na bardzo wysoką szczelność i wieloletnią trwałość. Szamba betonowe, które wykonane są z wysokiej jakości betonu, mogą przetrwać całe dekady. Co więcej, warto zaznaczyć, że zbiorniki betonowe znajdują zastosowanie nie tylko jako zbiorniki na nieczystości. Wiele firm oferuje piwniczki ogrodowe, które są po prostu betonowym zbiornikiem z wyciętym otworem na wejście. Taka metoda budowy piwniczki ogrodowej jest dziś niezwykle popularna, ponieważ zapewnia szybkie wzniesienie tej ogrodowej konstrukcji, a także wieloletnią trwałość takiej piwniczki.

Jakie powinny zostać zachowane odległości przy montażu szamba?

 Planując budowę szamba nie należy zapominać o tym, że szambo według przepisów musi znajdować się w określonej odległości od pozostałych elementów działki. Szambo powinno zostać postawione w odległości:

  • 5 metrów od budynku, czyli okien i drzwi budynku mieszkalnego,
  • 2 metry od granicy sąsiedniej działki, drogi, czy chodnika.

Co więcej, montaż takiego szamba także nie jest prostą sprawą, ponieważ zbiornik musi zostać zakopany w ziemi na odpowiedniej głębokości. Jest to bardzo istotne, gdyż zbyt płytko zakopany zbiornik, może być narażony na działanie mrozu – co prawda normalnie używane szambo nie jest w stanie zmarznąć podczas zimy, ale jeśli używa się go rzadko, to zachodzi takie prawdopodobieństwo.

Jaki spadek rury do szamba?

Kolejnym ważny aspektem jest spadek rury do szamba, który wygląda następująco – 2-3 centymetry na każdy 1 metr bieżący rury. Oznacza to, że przy dziesięciu metrach rury, jej spadek powinien wynosić 20-30 centymetrów. Jest to niezwykle ważne, gdyż od tego zależy sprawność całej instalacji sanitarnej.

Zbiorniki na nieczystości są niezbędnym elementem każdego wiejskiego domu, który nie ma dostępu do sieci kanalizacyjnej, dlatego budując szambo, należy pamiętać o wszystkich najważniejszych aspektach.