Wydrukuj tę stronę
sobota, 13 sierpień 2022 09:11

Jak się przygotować do wizyty u endokrynologa?

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
wizyty u endokrynologa wizyty u endokrynologa pixabay

Pierwsza wizyta do endokrynologa to ekscytująca procedura dla osoby. Ona martwi się i nie wie, jak się odpowiednio przygotować.

Konsultacja z endokrynologiem nie wymaga od pacjenta żadnych specjalnego przygotowania się ale warto zapoznać się z kilkoma zaleceniami, które sprawią, że wizyta będzie bardziej skuteczna.

Kiedy zaleca się wizytę u endokrynologa?

Lekarz endokrynolog to specjalista, który zajmuje się leczeniem układu hormonalnego. Odpowiada za normalne wydzielanie hormonów. Zaburzenia hormonalne mogą być spowodowane chorobami tarczycy, nadnerczy, trzustki, przysadki mózgowej, jajników u kobiet i jąder u mężczyzn.

Do endokrynologa na pierwszą wizytę pacjenta kieruje internista. Niebezpiecznymi objawami, które mogą wskazywać na rozwój chorób układu hormonalnego, są:

  • osłabienie i szybka utrata siły;
  • pogorszenie koncentracji;
  • wahania nastroju, gwałtowna zmiana zwiększonej drażliwości na depresjię i odwrotnie;
  • częste oddawania moczu;
  • bóle mięśni, skurcze, drżenie kończyn;
  • stany zapalne skóry, wypadanie włosów i łamliwe paznokcie;
  • zaburzenia hormonalne u kobiet i mężczyzn;
  • szybka utrata lub przyrost masy ciała;
  • dysfunkcje seksualne – obniżenie potencji u mężczyzn lub  libido u kobiet;
  • zaburzenia miesiączkowania, bolesne miesiączki;
  • niemożność zajścia w ciążę.

Endokrynolog przeprowadza wstępne badanie pacjentów i diagnozę. Aby dokładnie określić charakter choroby, przepisuje dodatkowe badania kliniczne. Następnie tworzy plan leczenia. Zaleca się odwiedzanie endokrynologa raz w roku, nawet jeśli dobrze się czujesz i nigdy wcześniej nie stwierdzono u ciebie problemów z układem hormonalnym.

Jak przebiega pierwsza wizyta

Podczas pierwszej wizyty u endokrynologa pacjent musi szczegółowo opisać, jakie ma dolegliwości. Możesz zapisać przed wizytą wszystkie niepokojące skargi z wyprzedzeniem w notatniku, aby później niczego nie zapomnieć. Ważne jest, aby zapewnić lekarzowi najbardziej szczegółowe informacje na temat swojego stanu zdrowia. Ułatwi to udzielenie odpowiedniej pomocy i postawienie diagnozy.

Podczas pierwszej wizyty endokrynolog wykonuje następujące czynności:

1) słucha pacjenta, jego dolegliwości zdrowotnych;

2) bada osobę, zwracając szczególną uwagę na węzły chłonne i tarczycę;

3) mierzy ciśnienie krwi i częstość akcji serca;

4) w razie potrzeby kieruje nadodatkowe badania diagnostyczne.

Badanie palpacyjne narządów pozwala lekarzowi stwierdzić powiększenie tarczycy i węzłów chłonnych. Jest to pierwszy marker obecności jakiejś patologii. Jednak bez badań klinicznych endokrynolog nie może postawić ostatecznej diagnozy.

Jakie badania należy przeprowadzić w celu potwierdzenia diagnozy?

Aby potwierdzić lub wykluczyć swoje obawy, endokrynolog może skierować pacjenta na następujące badania:

  • wykonanie badania ogólnego i biochemicznego krwi w celu określenia poziomu cukru we krwi;
  • badanie hormonalne;
  • badanie ultrasonograficzne tarczycy;
  • tomografia komputerowa, MRI, RTG;
  • testy genetyczne i inne.

Często, jeśli istnieje podejrzenie zaburzenia układu hormonalnego, jednej wizyty u lekarza nie wystarczy. Dokładne ustalenie diagnozy i przepisanie kompleksowego leczenia będą potrzebować kilku wizyt. Po potwierdzeniu patologii endokrynolog zajmuje się prowadzeniem pacjenta do całkowitego powrotu do zdrowia. W razie potrzeby inni lekarze mogą dołączyć się do terapii.

Co daje kolejna wizyta?

Podczas kolejnej wizyty u endokrynologa pacjent będzie miał wyniki badań diagnostycznych. Ich analiza pomoże lekarzowi potwierdzić diagnozę, podać prawidłowe zalecenia terapeutyczne. W przypadku pewnych wątpliwości pacjent może zostać skierowany do onkologa, urologa, ginekologa i innych specjalistów.

Po otrzymaniu planu leczenia pacjent powinien co 3-4 miesiące ponownie odwiedzać lekarza. Endokrynolog będzie mógł monitorować dynamikę powrotu do zdrowia, anulować przyjmowanie niektórych leków, przepisać nowe, dostosować terapię według potrzeb chorego.

Pamiętaj, że nawet brak widocznych problemów z tarczycą i innymi gruczołami, hormonami, nie oznacza, że możesz ignorować  wizyty u endokrynologa. Wizyta nie jest trudna i nie zajmuje dużo czasu. Ale będziesz spokojny o stan swojego zdrowia. W klinice "Twój Lekarz w Warszawie" pracują wykwalifikowani lekarze endokrynolodzy, którzy indywidualnie podchodzą do każdego pacjenta i pomagają radzić sobie z dolegliwościami. To miejsce, w którym masz gwarancję uzyskania pomocy specjalisty.