Wydrukuj tę stronę
czwartek, 14 styczeń 2021 16:08

Garaż blaszny czy warto?

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
Jak ocieplić garaż blaszany Jak ocieplić garaż blaszany

Garaż blaszany jest prostym wyjściem, natomiast jednocześnie relatywnie tanim. Z owych właśnie powodów niezwykle niejednokrotnie dobór pada właśnie na niego. Czy należałoby podejmować się ocieplania garażu blaszanego?

 

Dobór produktu termoizolacyjnego

Dobry artykuł termoizolacyjny będzie w stanie w dużym stopniu zmniejszyć utraty ciepła pomimo tego, iż garaż blaszany nie stanowi zwykłej struktury budowlanej. Identycznie jak w wypadku murowanego, oraz tu ogromną funkcję gra panująca wewnątrz wilgoć pochodząca z użycia samochodów i licznych zmian temperatur, skutkujących skraplaniem się pary hydrologicznej oraz „poceniem” ścian. W garażu zrobionym z blachy jest to podwójnie ważne, gdyż taki rezultat doprowadza do rdzy ścian oraz stropu.

Docieplić od wewnątrz, lub na zewnątrz?

Jak ocieplić garaż blaszany — to zagadnienie stawia sobie wielu posiadaczy takich budynków. Jednak okazuje się, iż budowę można docieplać zarówno z wewnętrznej, jak również zewnętrznej strony. Specjaliści zalecają, by wewnątrz umieszczać styropian nie grubszy, aniżeli 3 cm. Artykuł montuje się przy wykorzystaniu pianki montażowej czy specjalistycznego kleju. Wyjście to gwarantuje nie jedynie mały koszt zrobienia (o jaki niezwykle niejednokrotnie chodzi przedsiębiorcom), lecz przede wszystkim poczucie ciepła, jakie wita użytkownika od samych drzwi.

Ocieplenie blaszaka od wewnątrz

Garaż może być ogrzewany zarówno od wewnętrznej, jak również zewnętrznej strony. Od wewnątrz możesz wyłożyć go od środka powierzchnią styropianu o grubości ok. 3 cm – przymocuj go za pomocą specjalistycznego kleju czy pianki montażowej. Jest to najpopularniejsza metoda – zapewnia ciepło oraz niewielkie wydatki zrobienia. Ocieplenie garażu tymże sposobem ma natomiast własne wady – w miarę użycia garażu styropian może odchodzić zaraz po upływie dwóch lat. Decydując się na umieszczenie płyt styropianowych pianką czy klejem, zwróć uwagę na ewentualny obszar temperatur, w jakich artykuły owe będą w stanie łączyć ze sobą przestrzenie.

Garaż blaszany - pamiętaj o podłożu

Ogrzewając garaż blaszany, nie można również zapominać o jego podłożu. Jeżeli wiata garażowa stoi bezpośrednio na ziemi, zachowanie odpowiedniej temperatury w pomieszczeniu będzie skomplikowane. Do środka będzie się również dostawało więcej wilgotności. Najpraktyczniejszym rozwiązaniem tego kłopotu jest zrobienie wylewki betonowej czy ułożenie płyt betonowych. By efektywnie realizować własną rolę, wylewka lub płyta winna wystawać na ok. 20-25 cm poza obszar garażu. Jeżeli skłonni jesteśmy zainwestować trochę więcej, pod wylewką można wykorzystać powierzchnię prasowanego styropianu zabezpieczonego folią.

Ogrzewanie garażu blaszanego od zewnątrz

Sam styropian można zastosować również także w ogrzewaniu garażu blaszanego od zewnątrz (za wyjątkiem bramki oraz dachu, jakie można ocieplić tylko od środka). Dzięki ociepleniu zewnętrznemu garaż może nabrać również całkowicie odmiennego, dobrego wyglądu, zmieniając się w garaż blaszany tynkowany. Do samego ocieplenia należałoby dobrać tradycyjny styropian czy, zamiast styropianu, można pokusić się o znacznie droższą wełnę mineralną. Należałoby natomiast wiedzieć, iż zarówno w ocieplaniu od zewnątrz, jak również od wewnątrz doskonale sprawdzi się styropian.