Wydrukuj tę stronę
piątek, 28 październik 2022 14:55

Brama wjazdowa - jaką wybrać?

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
brama wjazdowa brama wjazdowa aluprest.pl

Brama wjazdowa to jeden z ważniejszych aspektów w przypadku, kiedy decydujemy się na zakup lub budowę domu jednorodzinnego.

Dzięki niej będziemy w stanie szybko i sprawnie wjechać i wyjechać z posesji. Warto więc przed jej zakupem wyznaczyć miejsce, w jakim będzie się znajdować cała konstrukcja. Moment zakupu dla niektórych może być nie lada wyzwaniem, gdyż na rynku znajdziemy szeroką gamę różnego typu bram wjazdowych, dlatego w tym artykule znajdziesz informacje na temat owych najbardziej popularnych modeli.

Brama wjazdowa, a projekt

Przed zapoznaniem się z istniejącymi rodzajami bram wjazdowych na posesje warto skupić się na równie ważnym czynniku, jakim jest przygotowanie odpowiedniego projektu. Powinniśmy zwrócić uwagę w pierwszej kolejności na wymiary, które powinny być dopasowane do naszego samochodu osobowego. Jednak mimo wszystko średnia długość kupowanych bram wynosi maksymalnie 2,4 m. Jednak w momencie, jeśli przez naszą bramę mają przejeżdżać pojazdy ciężarowe bądź autobusy to na pewno będziemy musieli zainwestować w konstrukcję o 3 m długości. Ważnym aspektem jest również odległość od ulicy. Wjazd nie powinien być oddalany od drogi na więcej niż 6m, gdyż w ten sposób będziemy czuć się pewnie podczas wjazdu na posesję - podpowiada Konrad Świtaj - właściciel marki aluprest.pl.

Bramy jedno i dwuskrzydłowe

Są to w pewnym sensie bramy wjazdowe znane także pod nazwą wrota. Korzysta się z nich na masową skalę od stuleci. W przypadku dwuskrzydłowego rozwiązania istnieją dwa sposoby montażu. Całość może uchylać się do środka lub na zewnątrz naszej posesji.  – Warto więc dobrać odpowiedni wariat do przestrzeni, jaką mamy do dyspozycji. Pamiętać jednak trzeba o tym, że bramy jednoskrzydłowe potrafią nie raz zajmować nieco więcej miejsca. Na bramę dwuskrzydłową warto zdecydować się w przypadku, kiedy nasza działka jest duża, a znajdujący się przed nią podjazd jest szeroki, długi, gdyż w ten sposób możemy całość zintegrować z płotem w taki sposób, aby otwierając nasz właz jego konstrukcja nie wychodziła poza obręb płotu, przez co całość będzie prezentować się estetycznie dodatkowo nie zajmując nam cennego na naszej działce. Konstrukcje dwuskrzydłowe są również ciężkie, dlatego o ręcznym otwieraniu całości możemy zapomnieć, gdyż będzie to niezwykle uciążliwa operacja. Wariant ten sterować trzeba będzie przy użyciu niewielkich rozmiarów pilota. Istnieją jednak modele, które nie wymagają podłączenia do prądu. Są to bramy wjazdowe szynowe lub samonośne. Niesymetryczne bramy wjazdowe są traktowane jako oddzielny rodzaj bram wjazdowych. Stosuje się je wszędzie tam, gdzie nie mamy dostatecznie dużej ilości miejsca na swobodne otwarcie dwuskrzydłowej konstrukcji.

Bramy przesuwne

Jednak nie zawsze każdy z nas dysponuje taką długością podjazdu, aby można było sobie pozwolić na najnowsze i najbardziej ekskluzywne rozwiązanie, gdyż w takiej sytuacji trzeba wrócić do tradycjonalnej bramy przesuwnej. Podczas jej otwierania owe skrzydło będzie równolegle przylegać do ogrodzenia. W tym przypadku musimy zwrócić uwagę na szerokość, jaką będzie miał parkan, czyli nasze skrzydło. Powinna być ona dobra w taki sposób, aby jej wymiary nie przekraczały wymiarów równoległego do niej płotu jednak mimo wszystko po jej otwarciu nasz pojazd musi się zmieścić w obszarze, który przeznaczony jest do wyjazdu i wjazdu z posesji.

Podsumowując wybór odpowiedniej bramy wcale nie jest taki trudny jednak warto zastanowić się nad jej zakupem już na etapie projektowania płotu, gdyż on też ma wpływ na końcowy efekt i rodzaj owej konstrukcji, która nie tylko jest funkcjonalna, ale także sprawia, że całość pod kątem wizualnym, dekoracyjnym prezentuje się fenomenalnie.