piątek, 23 maj 2025 08:02

Obowiązek ujawniania cen mieszkań

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Rynek nieruchomości Rynek nieruchomości fot: pixabay

Nowelizacja ustawy dotyczącej rynku nieruchomości, przeszła przez Sejm z poprawkami Senatu. Nowe przepisy, zobowiązują deweloperów do większej przejrzystości cenowej. To istotna zmiana dla konsumentów, która ma wprowadzić jednolite standardy informacyjne na rynku mieszkaniowym. Wśród kluczowych elementów ustawy, znalazł się obowiązek ujawniania cen w umowach deweloperskich oraz ich codzienne aktualizowanie.

Spis treści:

Sejm zatwierdził poprawki Senatu do ustawy autorstwa Polski 2050-TD

W środę, Sejm przyjął poprawki Senatu do nowelizacji ustawy o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym. Ustawa, której autorem jest klub Polska 2050-TD, nakłada na firmy deweloperskie obowiązek ujawniania cen mieszkań na własnych stronach internetowych oraz na rządowej platformie dane.gov.pl. Dotyczy to zarówno ceny za metr kwadratowy, jak i całkowitej wartości nieruchomości.

Jedna z najważniejszych poprawek Senatu precyzuje, że cena podawana publicznie musi odpowiadać tej zawartej w umowie deweloperskiej. Oznacza to, brak możliwości manipulowania kwotą prezentowaną klientowi. Informacje mają być również archiwizowane i dostępne dla konsumentów.

Ceny będą musiały być aktualizowane co dobę

Nowe przepisy, nakładają na sprzedających obowiązek codziennej aktualizacji ofert. Dane muszą być dostępne od momentu rozpoczęcia sprzedaży aż do jej zakończenia. Aktualizacje mają następować co 24 godziny. W przypadku uchybień, Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów będzie mógł nałożyć sankcje na firmy naruszające przepisy.

Kupujący otrzymają również dostęp do historii zmian cen, co ma ułatwić podejmowanie decyzji i chronić przed nagłymi, nieuzasadnionymi podwyżkami. Dodatkowo nowelizacja przewiduje, że ujawniona cena musi obejmować wszystkie składowe – w tym także garaż i komórkę lokatorską.

Konsument może żądać ceny najkorzystniejszej

W przypadku różnic między ceną podaną a tą oferowaną przy podpisaniu umowy, nabywca będzie miał prawo domagać się sprzedaży po cenie korzystniejszej dla siebie. To rozwiązanie, ma na celu eliminację nieuczciwych praktyk i wzmocnienie pozycji kupującego.

Ustawa przewiduje również, że naruszenie obowiązku informacyjnego będzie traktowane jako praktyka naruszająca zbiorowe interesy konsumentów. Za złamanie przepisów przewidziane są kary finansowe.

Nowe przepisy trafią teraz do prezydenta

Po zaakceptowaniu przez Sejm i Senat, ustawa trafi do podpisu prezydenta. Dopiero wtedy nowe obowiązki wejdą w życie. Ich celem jest zwiększenie przejrzystości rynku i ochrona interesów nabywców mieszkań. Najważniejsze zmiany to:

  • Obowiązek publikowania cen na stronie dewelopera i portalu dane.gov.pl.
  • Codzienne aktualizowanie ofert cenowych.
  • Uwzględnianie pełnej ceny nieruchomości – z dodatkami.
  • Możliwość żądania ceny najkorzystniejszej przy niezgodnościach.
  • Kary nakładane przez UOKiK za nieprzestrzeganie przepisów.

Nowelizacja, ma zwiększyć kontrolę obywateli nad ofertami mieszkaniowymi i ograniczyć przestrzeń do manipulacji cenami przez deweloperów.

Źródło: TVN24

Polecane

  • 1