czwartek, 29 maj 2025 11:00

Inwestycyjny boom na rynku nieruchomości

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Warszawa liderem w regionie Warszawa liderem w regionie fot: Redakcja

W pierwszym kwartale 2025 roku wartość transakcji inwestycyjnych na polskim rynku nieruchomości osiągnęła 600 mln euro (około 2,5 mld zł), co oznacza wzrost o 50 procent w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku. Tak wynika, z najnowszego raportu firmy doradczej Colliers. W analizie zwrócono uwagę na zmiany postaw inwestorów, na tle globalnej niepewności gospodarczej.

Spis treści:

Przyczyny wzrostu

Wśród kluczowych przyczyn wzrostu wskazano:

  • Spadek stóp procentowych w Polsce.
  • Przewidywany wzrost gospodarczy wyższy niż w pozostałych krajach regionu.
  • Atrakcyjność stolicy pod względem stóp zwrotu i ryzyka.
  • Zainteresowanie sektorem logistycznym, obronnym i akademikami.

Polska i Czechy dominują w środkowo-wschodniej Europie

Liderem regionu, były w pierwszym kwartale 2025 roku Czechy z wolumenem inwestycji wynoszącym 1,5 mld euro. Polska znalazła się na drugim miejscu, wyprzedzając Węgry, Rumunię i Słowację. Choć pod względem wartości transakcji ustąpiła sąsiadowi z południa, to jednak pod kątem prognoz wzrostu gospodarczego wypada znacznie lepiej.

Według analityków Colliers, Polska osiągnie w 2025 roku wzrost PKB na poziomie 2,9 procent. To najlepszy wynik wśród krajów regionu. Dla porównania: Czechy osiągną 1,1 proc., Węgry 0,5 proc., Rumunia 0,8 proc., Słowacja 2,1 proc., a Bułgaria 2,8 proc. W raporcie zauważono, że to właśnie Polska może w największym stopniu przyciągać inwestorów dzięki korzystnym uwarunkowaniom gospodarczym.

Warszawa wyróżnia się w regionie

Warszawa, została uznana za najatrakcyjniejszy rynek inwestycyjny w Europie Środkowo-Wschodniej. Stolica oferuje jednocześnie wyższe stopy zwrotu niż Europa Zachodnia i niższe ryzyko niż rynki wschodzące. To połączenie sprawia, że przyciąga coraz większe zainteresowanie inwestorów instytucjonalnych.

Zwiększona aktywność najemców w prestiżowych lokalizacjach biurowych, mimo ogólnej niepewności na rynku, doprowadziła do wzrostu czynszów. Dotyczy to nie tylko Warszawy, ale także miast takich jak Paryż. Warto jednak zaznaczyć, że ogólny poziom aktywności transakcyjnej nadal pozostaje niższy od średniej z lat 2019–2023.

Nowe kierunki inwestycji i kluczowe transakcje w Europie

Colliers podaje, że obok tradycyjnych sektorów nieruchomości, rośnie rola inwestycji w infrastrukturę, sektor obronny, hotele i akademiki. Zjawisko to odzwierciedla zmieniające się priorytety inwestorów w kontekście bezpieczeństwa oraz zmian społecznych i demograficznych.

Największe transakcje w Europie w pierwszym kwartale 2025 roku to:

  • Przejęcie operatora centrum danych Nabiax w Hiszpanii przez fundusz Aermont Capital za 1 mld euro.
  • Zakup portfela nieruchomości obronnych przez Szwedzką Agencję Fortyfikacji za 747 mln euro.

W zestawieniu największych rynków znalazły się również: Hiszpania (4,3 mld euro), Szwecja (3,71 mld euro), Francja (3,4 mld euro) oraz Włochy (2,7 mld euro).

Perspektywy dla rynku nieruchomości w Polsce

Niższe stopy procentowe, bliskość rynków zbytu oraz stabilna sytuacja polityczna i gospodarcza czynią z Polski coraz bardziej pożądane miejsce dla inwestorów. Eksperci podkreślają, że rosnące znaczenie takich segmentów jak logistyka, centra danych i najem długoterminowy, może w nadchodzących kwartałach jeszcze bardziej zwiększyć dynamikę inwestycji w kraju.

W obliczu niepewności geopolitycznej oraz spowolnienia w innych krajach regionu, Polska pozostaje jednym z głównych filarów rynku nieruchomości w Europie Środkowo-Wschodniej.

Źródło: TVN24

Polecane

  • 1