Wydrukuj tę stronę
niedziela, 08 styczeń 2023 10:31

Giełda wierzytelności z tytułu najmu – jak zweryfikować najemcę?

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Giełda długów Giełda długów mat.prasowe

Duże zainteresowanie najmem mieszkań może nieść ze sobą również możliwość trafienia na osobę, która nie do końca będzie miała uczciwe zamiary co do wywiązania się z umowy najmu.

Bez odpowiedniego przygotowania i profesjonalnych narzędzi coraz ciężej jest zweryfikować potencjalnego najemcę pod kątem jego zdolności do terminowego opłacania czynszu i rachunków za najem. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak można zmniejszyć ryzyko trafienia na nieuczciwego najemcę, oraz co zrobić w sytuacji, gdy mamy problem z egzekwowaniem należności za najem, sprawdź koniecznie ten wpis.

Jak zweryfikować najemcę?

Zakup i wynajem mieszkania to dla wielu osób sposób nie tylko na zabezpieczenie swoich oszczędności, ale również możliwość uzyskania dodatkowego dochodu. Tu bardzo ważne jest odpowiednie przygotowanie się do samego najmu, jak i zabezpieczenie się w okresie, gdzie z mieszkania będą korzystały obce nam osoby. W przypadku szukania najemcy warto przygotować sobie listę obowiązkowych pytań, jakie chcemy zadać najemcy podczas rozmowy. O ile część z takich pytań może być dość ogólna, to bez wątpienia powinniśmy również zadać kilka niezwykle precyzyjnych pytań, które w dużym uproszczeniu pozwolą nam na zweryfikowanie najemcy.

Cel przeprowadzki do nowego mieszkania

Pierwszym pytaniem, jakie możemy zmieścić na swojej liście, jest oczywiście zapytanie o cel przeprowadzki do nowego mieszkania. Tu możemy usłyszeć w odpowiedzi informację zmianie miejsca pracy, chęci zmiany samego standardu mieszkania lub wybraniu lokalizacji, która jest korzystniejsza ze względu na samą komunikację z obecnym miejscem pracy. Oczywiście to pytanie możemy rozwinąć i doprecyzować po uzyskaniu odpowiedzi, dzięki czemu dowiemy się, jaka jest historia najmu wcześniejszych mieszkań. Jeśli potencjalny najemca wynajmował mieszkania przez okres 2-3 lat, możemy uznać go za osobę stabilną. Jeśli jednak otrzymamy informację, że osoba zmienia mieszkanie co kilka miesięcy, powinniśmy zadać więcej pytań, które pozwolą nam ustalić przyczynę tak częstych przeprowadzek. Podobnie jest ze zmianą miejsca pracy. Jeśli osoba zmieniła miejsce zatrudnienia i szuka mieszkania lepiej skomunikowanego z obecną firmą, jest to jak najbardziej pozytywne zachowanie. Co innego w sytuacji, gdy osoba jest bezrobotna i zmieniła miejsce zamieszkania w celu szukania nowej pracy. Tu na uwadze musimy mieć fakt, że potencjalny najemca nie ma obecnie stałego dochodu i nie wiemy, na jaki czas starczą mu zgromadzone oszczędności.

Zdolność finansowa potencjalnego najemcy

Kolejnym krokiem jest zweryfikowanie zdolności finansowej potencjalnego najemcy. Dzięki temu możemy określić czy osoba chcąca wynająć mieszkanie, ma realną moc opłacenia wszystkich kosztów związanych z najmem mieszkania. W przypadku miast wojewódzkich, koszt najmu kawalerki czy niewielkiego mieszkania dwupokojowego wiąże się z wydatkiem w kwocie minimalnego wynagrodzenia. Jeśli osoba chcąca wynająć mieszkanie zarabia niewiele ponad kwotę minimalnego wynagrodzenia, koszt najmu mieszkania może być ponad jej finansowe możliwości. Dlatego powinniśmy realnie ocenić zdolności takiej osoby do opłacania kosztów za najem, czynsz, media czy internet, uwzględniając jej poziom życia i możliwe obecne zobowiązania.

Weryfikacja najemcy w rejestrze dłużników

Trzecim krokiem, który pozwoli nam zweryfikować historię potencjalnego najemcy, jest sprawdzenie, czy widnieje on w rejestrze dłużników. Wystarczy nam numer PESEL, imię, nazwisko lub adres zameldowania, by można przeszukać rejestry dłużników w celu zweryfikowania historii potencjalnego najemcy. To rozwiązanie jest coraz popularniejsze, ponieważ w przystępny sposób pozwala sprawdzić, czy to, co mówi najemca, jest prawdziwe. Jeśli potencjalny najemca podczas rozmowy telefonicznej nie chce nam podać podstawowych informacji w celu zweryfikowania jego obecności w rejestrze dłużników, czy giełdzie długów, możemy uznać, że taka osoba może mieć nie do końca pozytywną historię związaną z wywiązywanie się z umów najmu mieszkania.

Giełda długów

Giełda długów, która bardzo często jest wyszukiwana pod frazą „giełda wierzytelności” to coraz częściej spotykane narzędzie nie tylko w celu weryfikacji, ale również dodania dłużnika. Platforma internetowa SprawdzonyNajemca.pl to jeden z przykładów giełdy długów, która specjalizuje się w prezentowaniu ogłoszeń dłużników z tytułu najmu mieszkania. Dlatego też korzystanie z giełdy wierzytelności SprawdzonyNajemca.pl pozwala sprawdzić osoby, które mają zadłużenie w opłacaniu czynszu za najem czy uregulowaniu rachunków za zniszczone mienie. Ponadto giełda długów SprawdzonyNajemca.pl pozwala w łatwy sposób dodać ogłoszenie o chęci dokonania cesji długu wynikającego z tytułu najmu mieszkania. Dzięki temu osoby i firmy zainteresowane przejęciem praw do długu mogą skontaktować się z autorem ogłoszenia.